25. listopadu 2015 13:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Advokát Michal zpochybnil jeden z důkazů. ‚Není to Rittigův podpis,‘ tvrdí

Ivo Rittig u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig u soudu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Právník David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal obžalovaný v kauze firmy Oleo Chemical a lobbisty Ivo Rittiga ve středu před soudem zpochybnil jeden z důkazů, kterým je údajná smlouva na odměnu Rittigovi za poradenství. Na dokumentu není podle Michala Rittigův podpis a je nevěrohodný.

Obžaloba v kauze viní deset lidí z vyvedení 20 milionů korun k Rittigovi. Případem se zabývá Městský soud v Praze.

Michal narážel na dokument ve spisu, kterým je podle obžaloby smlouva na odměnu lobbistovi. „Viděl jsem řádově stovky jeho podpisů, ale nikdy jsem ho neviděl, že by se nejdřív podepsal kapitálkami, jakože Rittig, a potom se podepsal. Na první pohled vidím, že ten podpis není jeho. Dokument mi přijde jako zcela nevěrohodný,“ dodal advokát. Kancelář MSB Legal (dříve Šachta & Partners) se podle něj dlouhodobě stará o právní, obchodní a účetní aktivity Rittiga a dalšího obžalovaného, podnikatele a právníka Petera Kmetě.

Omluvený Rittig

Soudkyně Kateřina Radkovská zatím vyslechla od minulé středy, kdy hlavní líčení začalo, polovinu obžalovaných. Kdy přijde k výslechu Rittig, zatím není zřejmé. Na lavici obžalovaných má poslední místo, soudkyně ale může pořadí upravit. Do svého výslechu je Rittig z jednání omluvený.

Obžalovaní se podle vyšetřovatelů dopouštěli trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Peníze prý putovaly k Rittigovi díky smlouvám Kmeťovy karibské firmy Cokeville Assets (CA) s Oleo Chemical (OCh) na poradenství, které ale bylo podle policie fiktivní. Škodu způsobenou firmě spočítal žalobce na 19,977.318 korun, škodu způsobenou státu krácením daně na 3,720.040 a „vypraných“ peněz bylo údajně nejméně 13,306.010 korun.

Kromě Rittiga, Kmetě a Michala jsou obžalovaní dva zakladatelé OCh Michal Urbánek a Kamil Jirounek, šéf výroby ve firmě Radomír Kučera, Michalova kolegyně Karolína Babáková, bratr Petr (jednatel účetní firmy Peskim) a účetní firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Jana Šádková. O spolupracující pozici při vyšetřování žádá finanční odborník Peskimu Jaroslav Kubiska. Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!