Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

„Advokát, nebo rošťák“

Česko

Soud rozhodoval, jestli advokát Vladimír Jančar varoval gang rumunských kapsářů před policií. Chyba soudce vrátila věc na začátek. PRAHA Kde končí práce advokáta a kde už začíná trestný čin. Tuto ožehavou otázku včera řešil Městský soud v Praze. Měl totiž rozhodnout o odvolání advokáta Vladimíra Jančara podezřelého z toho, že předloni v létě varoval před zatčením členy rumunského kapsářského gangu, kteří léta sužovali Prahu. Za nadržování mu Obvodní soud pro Prahu 2 uložil v dubnu roční podmíněný trest.

Konečný verdikt ovšem včera nepadl, když odvolací senát pod vedením Evy Burianové konstatoval, že se soudce Milan Rossi z Prahy 2 dopustil závažné formální chyby. Během dubnového jednání totiž zapomněl provést (přečíst) klíčový důkaz – záznam odposlechu telefonického hovoru Jančara s jedním z kapsářů. Tak se odposlech nestal skutečným důkazem z hlediska práva a městskému soudu nezbylo než věc vrátit Rossimu zpět k nápravě. „S úžasem jsme zjistili, že prvoinstanční soud neprovedl všechny důkazy. Není na nás, abychom tuto chybu napravovali,“ zdůvodnila vrácení věci na obvod Burianová.

Už nad rámec svého rozhodnutí se soudkyně vyjádřila k otázce Jančarovy viny. „Důkazy tu jsou, to vám, pane doktore, říkám rovnou,“ obrátila se na Jančara a jeho obhájce. Konečné zhodnocení důkazů je však podle ní nutné nechat až na dobu, kdy budou nezpochybnitelné.

Jančar se dostal do potíží 18. srpna 2008. Den předtím policie chytila dva členy rumunského gangu, kteří se v pražském metru zapletli do potyčky s okrádanými pasažéry. Jančar převzal jejich obhajobu a odpoledne si na policii vyzvedl úřední usnesení o tom, že je policie začala kvůli incidentu a předcházejícím zlodějnám stíhat. V listině byla přitom uvedena i jména dalších podezřelých chmatáků.

Krátce poté se Jančar setkal s několika členy gangu v restauraci McDonald’s na Smíchově a s jedním z nich mluvil i telefonicky. Podle obžaloby je varoval, když se prý gang dozvěděl informace typu, po kom z nich policie pátrá či jaké má důkazy. Rumunům údajně radil i v různých právních otázkách – například jak se vyhnout stíhání či vyhoštění z Česka. Podle obžaloby byl přitom „motivován finančním ziskem“ a minimálně jednomu z Rumunů se prý podařilo zmizet. Zbytek policie pochytala díky tomu, že gang od února 2008 sledovala.

Jančar ovšem vinu odmítá a tvrdí, že se s Rumuny setkal jen proto, aby od nich převzal část palmáre, které měl dostat za zastupování jejich dvou chycených kolegů. Všechny, se kterými se setkal, prý navíc bral jako své „potenciální klienty“, když ho prý o případné zastupování již v minulosti žádali. Na zastupování občanů Rumunska se Jančar podle svých slov specializuje, a jak z jeho řeči vyplynulo, nejde o malý byznys: „Rumunská komunita je specifický soubor lidí. Mají své obhájce v každém městě. Tady v Praze je jich snad sedm.“ Soudce oslem měsíce Hned po prvoinstančním rozsudku se objevily ojedinělé hlasy, které se Jančara zastaly. Například justiční aktivista Tomáš Pecina vyhlásil ve své pravidelné rubrice Rossiho Oslem měsíce dubna a kritizoval ho právě za to, že se vůbec zabýval odposlechy mezi advokátem a jeho klientem.

Případ se nyní vrací na začátek, a Jančar tak může i nadále pracovat jako advokát. Před soudem si však, ve chvíli, kdy protestoval proti uložení peněžitého trestu navrhovaného obžalobou, stěžoval, že se mu nedaří: „Kauza je zmedializovaná, v komunitě se to rozkřiklo a já byl dva roky bez práce a bez příjmu. Byl bych tak vlastně trestán dvakrát.“ Případné Jančarovo vyškrtnutí ze seznamu advokátů bude profesní komora každopádně řešit až po vynesení definitivního verdiktu.

Autor: