15. dubna 2015 15:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas řekl, že akci vojenských špionů spustil sám. Riziko souviselo s gripeny

Expremiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Expremiér Petr Nečas | foto: Reuters

PRAHA Bývalý premiér Petr Nečas ve středu poprvé promluvil o okolnostech případu údajně nezákonného sledování jeho tehdejší ženy Radky. V přípravném řízení odmítl vypovídat.

Svou řeč si schovával až k soudu, protože považuje stíhání jeho současné ženy Jany Nečasové, dříve Nagyové stejně jako vojenských špionů Ondreje Páleníka, Milana Kovandy a Jana Pohůnka za uměle vykonstruované a nevěřil policii a dozorovým státním zástupcům z Olomouce.

Po více než tříhodinové výpovědi, která probíhala u Obvodního soudu pro Prahu 1, před novináři vystoupil se stručným sdělení, že k žádnému sledování nedošlo a rozhodně nic neproprobíhalo nezákonnou cestou. Později odpoledne pak obhájce Jany Nagyové Eduard Bruna uvedl, že Nečas potvrdil dřívější spekulace, že pokyn k akci zpravodajců dal sám.

Jak zjistily LN, Nečas oslovil Vojenské zpravodajce, protože prý nedůvěřoval policii. Měl totiž jednu negativní zkušenost s detektivy, kterým se už v roce 2010 svěřoval s hrozbami v jeho okolí.

Druhým důvodem podle Nečase bylo to, že jeho vláda projednávala strategické vojenské obchody. Kromě již dříve uváděného kontraktu na prodloužení stíhaček gripen zmínil i odprodej nepotřebných letounů L-159 do Iráku.

Podrobnosti se dočtete ve čtvrtečním vydání Lidových novin.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!