Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečas řekl, že akci vojenských špionů spustil sám. Riziko souviselo s gripeny

Česko

  15:29
PRAHA - Bývalý premiér Petr Nečas ve středu poprvé promluvil o okolnostech případu údajně nezákonného sledování jeho tehdejší ženy Radky. V přípravném řízení odmítl vypovídat.

Expremiér Petr Nečas foto: Reuters

Svou řeč si schovával až k soudu, protože považuje stíhání jeho současné ženy Jany Nečasové, dříve Nagyové stejně jako vojenských špionů Ondreje Páleníka, Milana Kovandy a Jana Pohůnka za uměle vykonstruované a nevěřil policii a dozorovým státním zástupcům z Olomouce.

Po více než tříhodinové výpovědi, která probíhala u Obvodního soudu pro Prahu 1, před novináři vystoupil se stručným sdělení, že k žádnému sledování nedošlo a rozhodně nic neproprobíhalo nezákonnou cestou. Později odpoledne pak obhájce Jany Nagyové Eduard Bruna uvedl, že Nečas potvrdil dřívější spekulace, že pokyn k akci zpravodajců dal sám.

Kauza Nagyová: Expremiér Nečas odmítl, že by jeho ženu sledovali špioni

Jak zjistily LN, Nečas oslovil Vojenské zpravodajce, protože prý nedůvěřoval policii. Měl totiž jednu negativní zkušenost s detektivy, kterým se už v roce 2010 svěřoval s hrozbami v jeho okolí.

Druhým důvodem podle Nečase bylo to, že jeho vláda projednávala strategické vojenské obchody. Kromě již dříve uváděného kontraktu na prodloužení stíhaček gripen zmínil i odprodej nepotřebných letounů L-159 do Iráku.

Podrobnosti se dočtete ve čtvrtečním vydání Lidových novin.

Autor:

Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie
Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie

Kdo by nemiloval čokoládu? A navíc patří prostě k Valentýnu. Vyhrajte vouchery na nákup v hodnotě 1 000 Kč v „nejčokoládovějším kousku světa“....