Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Advokát Sokol si vyšlápl na ČT kvůli reportáži

Česká televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize |

PRAHA Známý advokát Tomáš Sokol protestoval proti reportáži České televize, která se dotýkala smlouvy mezi jeho kanceláří a pražským Dopravním podnikem. Výsledkem je odvolání autorky reportáže Nory Fridrichové.

Česká televize zveřejnila ve čtvrtek reportáž o smlouvě, kterou uzavřel Dopravní podnik hlavního města Prahy s advokátní kanceláří Tomáše Sokola při vymáhání pokut za jízdu na černo. Podle autorky reportáže Nory Fridrichové je smlouva pro podnik nevýhodná, protože většinu vysouzených částek získává Sokolova kancelář.

Fridrichová se původně zabývala odlišným tématem - jak Sokol zakázku od Dopravního podniku získal. Nejednalo se totiž o veřejnou soutěž, protože v roce 1993, kdy spolupráce začala ještě takový zákon neexistoval.

Při zjišťování informací přišla na to, že DP dostává ze soudem uložených několikatisícových pokut pouze 950 korun, zatímco Sokol a partneři tři tisíce. Takových neplatičů předá podnik ročně advokátům 114.000. "My jsme si to vynásobili třemi tisíci a vyšla nám opravdu veliká suma. Ta nám přišla neúměrná tomu, že Dopravní podnik je městem dotovaný, nemá peníze a zvyšuje jízdné. A vydělává na tom nejdražší, nejprominentnější nebo nejrenomovanější kancelář," dodala Fridrichová.

Fridrichová jezdila za studií načerno
Advokáti vyznění reportáže odmítli a stěžovali si generálnímu řediteli ČT Jiřímu Janečkovi. Na Noru Fridrichovou vytáhli informaci, že po ní byla šestkrát soudně vymáhána pokuta za jízdu na černo v celkové výši téměř 18.000 korun. "Lze spekulovat o tom, zda ke zpracování tématu paní redaktorku neinspirovalo zaplacení poslední pokuty," uvedli advokáti s tím, že údaje zveřejnili se souhlasem Dopravního podniku.

Ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal se rozhodl, že se tématu bude od zítřka věnovat jiný redaktor. "Tématu reportáže se budeme věnovat i nadále, ale Nora Fridrichová už na něm pracovat nebude, aby nebyla podezřívána z podjatosti," uvedl mluvčí ČT Martin Krafl.

Fridrichová pokuty nepopírá. "Mně je to opravdu líto, stydím se za to a považuji to za svou velikou chybu," řekla redaktorka. Podle ní k tomu došlo před šesti lety, kdy studovala. Problémy s neplacením pak vznikly proto, že upozornění na dluh chodila na adresu trvalého bydliště u matky, kde nepobývala a o dluhu tak nevěděla.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...