Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Advokát stupňuje obvinění, znalec prý předražil posudek

Česko

  15:31
PRAHA - V případu údajné podjatosti soudního znalce Michala Mazla přituhuje. Kvůli předraženému posudku se prý obohatil na úkor státu. Tvrdí to advokát Petr Kočí, jehož prostřednictvím si žalovaná pravicová extremistka Lucie Šlégrová stěžuje na podjatost kvůli znalcově židovskému původu. Podle Mazla je to lež a bude se bránit u soudu.

Advokát Petr Kočí. foto: ČTK

Loni na jaře během dvou měsíců vypracoval odborník znalecký posudek, za nějž si údajně naúčtoval 313 tisíc korun. Podle Kočího Mazel tvrdí, že pracoval dva měsíce 14 hodin v kuse. "Je to nesmysl, pan magistr Mazel má ještě další práci a povinnosti advokáta, jsem přesvědčen, že se pouze snažil obohatit na úkor státu," uvedl Kočí. Advokát také tvrdí, že policie Mazlovi proplácela posudky, aniž někdo kontroloval, zda odevzdaná práce fakturovaným částkám odpovídá.

ČTĚTE TAKÉ:

Znalec se ale brání, podle něj jde o "sprostou lež". "Zpracovával jsem poměrně rozsáhlý posudek na materiály zabavené v rámci akce Power (rozsáhlá razie proti neonacistům, pozn. red.), dělal jsem na tom v tahu 70 dnů bez ohledu na svátky a víkendy, jelikož tam byl tlak na to, aby to bylo co nejdřív. Za tuto práci jsem si fakturoval 690 hodin," vysvětluje.

Kárné řízení proti Kočímu?

Postupem advokáta se bude příští týden zabývat představenstvo České  advokátní komory. Na základě řady stížností od advokátů se pak kauzou bude zabývat i kontrolní rada komory, která rozhodne, zda zahájí proti Kočímu kárné řízení. Proti Kočímu v médiích také ostře vystoupil například předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který ho navrhl doživotně vyškrtnout ze seznamu advokátů. Kočí označil za nevhodné, že se Rychetský veřejně vyjadřuje k probíhajícímu případu.

ČTĚTE VÍCE

Při účtované sazbě 350 korun na hodinu si tak za posudek nechal Mazel zaplatit 241 500 korun. Peníze pak dostal podle vyhlášky. "Pokud o mně budou takovým způsobem lhát, přijdou právní kroky," varuje znalec.

Šlégrová je souzena za to, že při demonstraci v roce 2010 dvakrát zmínila národní socialismus. Na Mazlově posudku jí prostřednictvím advokáta Kočího vadí tři věci, na jejichž základě žádá vyšetřit údajnou podjatost. Pokud by byl židovského původu a jeho rodina byla zasažená holocaustem, mohl by podle ní hodnotit otázky pravicového extremismu a národního socialismu zaujatě. Židovský původ znalce odvozuje od jména Mazel, které podle ní vzniklo z hebrejského Moše.

Žena také tvrdí, že Mazel je ekonomicky závislý na jediném zadavateli posudků, Policii ČR, které by mohl jít na ruku. Mazel tuto výtku označil za hloupost. "Já jsem advokát a to mě živí, na policii nějak závislý nejsem," nesouhlasí.

Advokát Petr Kočí a obžalovaná Lucie Šlégrová.

A konečně: obžalované vadí, že Mazel je aktivním politikem TOP 09 a tedy konkurentem Dělnické strany, v níž Šlégrová působí. "Akorát jsem kandidoval v roce 2010, teď se neangažuji a ukončil jsem členství," kroutí hlavou odborník. Navíc nevidí důvod, proč by znalec nemohl být členem politické strany.

Mazel se kvůli námitce rozhodl ukončit působení jako znalec, pravicoví extremisté se podle něj snaží odstranit i další kolegy, nyní je prý na řadě Ivo Svoboda. "Ten rovněž dokáže ve svých posudcích udělat extremistu naprosto z kohokoli, pokud si to česká ideopolicie objedná," píše se na pravicovém webu DSSS Sever. "Je to pro ně taková strategie, vnímají, že znalci jsou při soudním procesu klíčoví. Když se jich zbaví, policie a státní zástupci si nebudou vědět rady," myslí si Mazel.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat