Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teryngel a spol. stát připravili o 118 milionů. Advokát neuspěl s dovoláním, dostal podmínku

Česko

  9:17
Brno - Nejvyšší soud odmítl dovolání pražského advokáta Jiřího Teryngela, který dostal podmínku za podíl na krácení daně v kauze Letka Team. S dovoláním neuspěl ani Marko Stehlík, taktéž podmínečně potrestaný, zjistila ČTK z usnesení aktuálně zveřejněného v databázi soudu. Skupina obžalovaných nezanesla do daňového přiznání některé příjmy z obchodů s cigaretami. Stát podle verdiktu připravili o 118 milionů korun.

Jiří Teryngel. foto: Lidové noviny

Teryngelovi i Stehlíkovi justice vyměřila tři roky vězení s odkladem na čtyři roky. Podmínky dostali také Vladimír Mošovský a Juraj Glaser, kteří podle dostupných informací dovolání k NS nepodali.

Teryngel v dovolání popíral svůj podíl na trestné činnosti. Nemohl prý tušit, že jeho klient, společnost Letka Team, nedodrží závazky vyplývající ze smlouvy, kterou na jeho pokyn uzavřel. Prý konal podle pokynů klienta, aktivní roli nepřebíral. Stehlík uplatnil řadu výhrad, celý proces označil za nespravedlivý, stěžoval si také na odposlechy a sledování, údajně bez zákonného důvodu.

NS sice doplnil a rozšířil odůvodnění, ale jinak ponechal verdikt bez změn. „Všichni obvinění jednali ve společném úmyslu nezahrnout zdanitelné plnění do daňového přiznání k dani z přidané hodnoty, k tomu směřovali své kroky, každý plnil určitou část úkolů. Ve svém souhrnu však takovéto ‚články‘ utvořily jednotný ‚řetězec‘, který byl završen podáním neúplného daňového přiznání s nesprávně stanovenou daní z přidané hodnoty ke škodě státu,“ stojí v rozhodnutí.

I po rozsudku zůstal v advokacii

Případ Letka Team má kořeny v roce 2007, pravomocný rozsudek padl devět let poté. I proto justice ukládala jen podmíněné tresty. Teryngel byl nejprve zproštěn obžaloby. Podmínku dostal po dřívějším zásahu Nejvyššího soudu, který případ vrátil podřízeným soudům k novému projednání.

Teryngel i po pravomocném rozsudku zůstal v advokacii. Česká advokátní komora se rozhodla nevyškrtnout jej ze seznamů.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat