Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Advokáti Tluchoře a spol. ladí žádost o odškodnění. Může jít o miliony

Česko

  6:00
PRAHA - Odškodnění za dny strávené ve vazbě, úhrada desítek tisíc vynaložených na advokáty a možná i peníze za nemajetkovou újmu. Advokáti trojice exposlanců ODS, kteří byli stíháni v tzv. kauze trafiky, začali společně ladit plán, jak se domoci odškodnění za trestní stíhání, které Nejvyšší soud označil za nepřípustné. Předběžná kalkulace: může jít o miliony.

Petr Tluchoř po jednání poslaneckého klubu ODS foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

Advokáti trojice exposlanců Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, kteří byli stíháni za to, že výměnou za lukrativní posty pro sebe či své blízké hlasovali pro konkrétní zákon a nakonec opustili sněmovnu, už dříve připustili, že mohou usilovat o náhradu škody.

Šnajdrův advokát Lukáš Trojan nyní v rozhovoru pro Lidovky.cz potvrdil, že už začali sestavovat konkrétní plán. "Sešli jsme se minulý týden a společně jsem se radili, co s tím," uvedl advokát. Zásadní rozhodnutí zatím nepadlo. "Rozebrali jsme si 'domácí úkoly' s tím, že máme každý spočítat, kolik by náhrady měly činit," popsal aktuální stav.

Teprve poté se chtějí advokáti dohodnout, zda do toho vůbec půjdou a především v jaké míře. "Nemáme ještě jasno, zda budeme chtít finanční kompenzaci za přímé škody, které se přiznávají na základě zákona. To jsou peníze za vazbu či za obhájce. No a pak je ta nejzásadnější věc - náhrada nemajetkové újmy," vysvětlil Trojan.

K TÉMATU:

Zda mají exposlanci šanci uspět s nároky na odškodnění, nechtěl dozorující státní zástupce Ivo Ištvan komentovat. "Nemám informaci, o čem se radili, nebo co podniknou, tak se k tomu těžko mohu vyjadřovat," uvedl stručně. 

Miliony jako žádala Jourová?

Jaké částky by mohli exposlanci požadovat, zatím není jasné. Tluchořův advokát Marek Nespala potvrdil, že se společně domlouvají, konkrétní čísla prý ale nepadla. "To je ještě na delší projednávání," uvedl. Avšak příliš dlouho se rozhodovat nesmí. V takovém případě by totiž trafikanti mohli dopadnout jako Věra Jourová, nyní poslankyně ANO.

Ta se odškodnění za nemajetkovou újmu (byla stíhána v takzvané kauze Budišov a přes měsíc strávila ve vazbě) nedomohla ani u Ústavního soudu. Verdikt padl před pár dny. Soud zamítl její stížnost a zůstalo tak v platnosti rozhodnutí Nejvyššího soudu, který její žádost označil za promlčenou.

Obhájce bývalého poslance ODS Petra Tluchoře Marek Nespala

Marek Šnajdr se svým advokátem Lukášem Trojanem po propuštění

Jak totiž letos na základě kauzy Jourová upřesnil Nejvyšší soud, právo na omluvu od státu za nemajetkovou újmu se promlčuje po půl roce, stejně jako nárok na finanční kompenzaci újmy. Znamená to, že Tluchoř, Fuksa a Šnajdr musí nárok uplatnit nejpozději šest měsíců od chvíle, kdy se o újmě dozvěděli. To Jourová podle soudů neučinila.

Její případ ale ukazuje, jaké částky by exposlanci mohli po státu chtít. Jourová žádala omluvu a k tomu pět milionů korun. Zda půjde požadavek skutečně do milionů, Trojan neuvedl . "Nemajetková újma, to je to nejtěžší, protože musíme prozkoumat, jak ji eventuálně ocenit, protože to je na úvaze. Každý to má individuálně," řekl pouze.

ČTĚTE TAKÉ:

"Upřímně řečeno, můj klient si v tom definitivním stanovisku - jestli odškodnění žádat - ještě není jistý," dodal Trojan. Každopádně pokud Šnajdr o peníze stát žalovat bude, nehodlá z nich prý profitovat. "Nepředpokládám, že by si ty prostředky všechny nebo většinu chtěl ponechávat, takže musíme najít cestu, 'jak je vrátit do systému'," doplnil.

Zabavené věci? Řízení ještě neskončilo

Tluchořův advokát Nespala zdůraznil, že jeho klient podobně jako Ivan Fuksa zatím také neúspěšně čeká na vrácení věcí, které mu policie při zahájení trestního stíhání zabavila - osobní elektroniku či nosiče dat.

"Před třemi týdny jsme obdrželi rozhodnutí o nepřípustnosti trestního stíhání, zároveň ale trestní stíhání nebylo zastaveno, odloženo, všechno běží dál a my nemáme žádný právní nástroj, jak se těch věcí domoci. Došlo k naprostému právnímu zvěrstvu," zopakoval Nespala svou stížnost k postupu vyšetřujících orgánů.

Žalobce Ištvan se ale na věc dívá jinak. "Pokud něco chtějí po vyšetřujícím státním zástupci, tak se na něj mohou obrátit a jejich žádost bude vyřízena," vzkázal advokátům. Dodal, že stíhání Tluchoře a spol. už sice bylo zastaveno, případ ale neskončil. "V té věci jsou stíhány dvě osoby (Petr Nečas a Roman Boček), takže to trestní řízení stále probíhá," doplnil vrchní žalobce.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...