Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Advokáti hlásí zlomek podezřelých transakcí. Kontrol se bát nemusí

Česko

  6:00
PRAHA - Advokáti již deset let musí hlásit cifršpionům všechny podezřelé finanční pohyby ukazující na praní špinavých peněz, nikdo však nedokáže zkontrolovat, jestli tak činí. Ze zákona patří mezi tzv. povinné osoby, narozdíl od bank nebo pojišťoven však Finančně analytický útvar (FAÚ) nemůže zkontrolovat, jestli nekryjí legalizaci mnohdy desítek milionů korun z trestné činnosti. Analytici přemýšlí, jak tento stav změnit.
Obálka s penězi (ilustrační foto)

Obálka s penězi (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Od roku 2004, kdy začal platit zákon o praní špinavých peněz, poslali advokáti 150 oznámení. Nejméně podnětů na FAÚ dorazilo podle statistiky České advokátní komory hned za první rok, pouhá dvě. Rok na to již poslali advokáti 22 oznámení, což představuje dosud nejvyšší číslo.

Seriál serveru Lidovky.cz o advokátní komoře

Jenže upozornění od advokátů představují při porovnání s celkovým počtem jen zanedbatelný zlomek všech hlášení povinných osob. Mezi ně patří banky, pojišťovny, směnárny nebo auditoři. Pro představu, loni šlo o 10 podnětů z celkových 2721, předloni o 12 z 2191 a v roce 2011 o 19 z 1970.

Je to dost, nebo advokáti spíše pomáhají krýt legalizaci výnosů z trestné činnosti? "Abych hodnotil konkrétní čísla, to si netroufám, protože nemáme co porovnávat," krčí rameny šéf FAÚ Libor Kazda.

Počet podnětů advokátů předaných FAÚ

2004 - 2

2005 - 22

2006 - 13

2007 - 20

2008 - 15

2009 - 18

2010 - 19

2011 - 19

2012 - 12

2013 - 10

Celkem: 150

Zdroj: ČAK

Problém podle něj spočívá v současném nastavení zákona. "Advokátní komora to dělá ze svého pohledu a my nemáme možnost to jakkoliv zkontrolovat. Když máme podezření, že to nefunguje, u povinných osob jako bank, můžeme do toho kontrolní činností nějak zasáhnout a zjistit, zda je zákon dodržován, či nikoliv. To je takové vakuum," upozorňuje.

Kazda naráží na fakt, že advokáti společně s notáři mají podle zákona výjimečné postavení, především kvůli mlčenlivosti. Narozdíl od ostatních povinných osob tak nemusí veškeré podezřelé transakce hlásit. Někteří z nich i přes to čelí obvinění, že s praním špinavých peněz pomáhali.

Nejnověji kvůli tomu žalobci stíhají právníky Davida Michala a Marka Stubleyho z kanceláře MSB Legal. Měli podle nich pomáhat lobbistovi Ivo Rittigovi vyprat peníze v kauze předražených jízdenek pražského dopravního podniku. Protikorupční policie stíhá i Daniela Tetzeliho, obhájce podnikatele Tomáše Pitra. Právník měl pomoct vyprat desítky milionů podvodníkům s pohonnými hmotami.

A zatímco bývalý šéf FAÚ Milan Cícer nechával kontrolu na profesních komorách advokátů i notářů, jeho nástupce Libor Kazda mluví o legislativní změně, která by umožnila analytikům zjistit, zda zákon neporušují i další advokáti.

"Mluvil jsem o tom i s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou, že tady problém týkající se České advokátní komory je. Máme nějaké nálezy a zabýváme se tím, zda do budoucna nebude možnost projednat nějakou legislativní změnu, aby to fungovalo trochu jinak," plánuje ředitel FAÚ. Zároveň však připouští, že plán je teprve v samém zárodku a žádné kroky zatím nepodnikl. "Je to opravdu téma, se kterým se teprve seznamuji," uzavírá Kazda.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!