Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Advokáti odmítají Ištvanovi vydat část důkazů v kauze Nagyová

Jana Nagyová přišla k výslechu na policii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nagyová přišla k výslechu na policii. | foto: ČTK

PRAHA Česká advokátní komora (ČAK) odmítla vyšetřovatelům kauzy kolem Jany Nagyové vydat část důkazů zabavených při domovních prohlídkách. Mezi důkazy jsou i věci Tomáše Jindry, který pracoval jako poradce exministrů Petra Bendla a Martina Kuby (oba ODS). ČAK argumentuje povinností advokátů zachovávat mlčenlivost.

Pro zapečetěné dokumenty, nosiče dat a počítač si podle serveru iDNES.cz přišel před několika týdny olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Komora mu prý ale věci nevydala s tím, že žalobci a policisté nemají právo do nich nahlížet.

"K domovní prohlídce musí být přizván zástupce České advokátní komory. Ten uděluje souhlas, do kterých listin orgány činné v trestním řízení nahlížet mohou a do kterých nahlížet nemohou, protože obsahují skutečnosti kryté povinností mlčenlivosti advokáta," popsala mluvčí ČAK Iva Chaloupková.

ČTĚTE TAKÉ:

V případě Jindry zástupce ČAK neudělil souhlas s nahlížením policistů a vyšetřovatelů do nosičů dat, dokumentů a počítače. Věci zajištěné při domovní prohlídce proto skončily zapečetěné u advokátní komory. Okresní soud, který prohlídku nařídil, poté požádal krajský soud, aby souhlas s nahlížením do listiny vydal on. Podle Chaloupkové to však krajský soud neudělal.

Ištvan: Opatření ČAK není potřeba

Ištvan je ale jiného názoru. Krajský soud podle něj dospěl k závěru, že věci byly zajištěny v prostorách, kde advokát nevykonává svoji praxi. Opatření kvůli povinnosti mlčenlivosti, tedy povolání zástupce advokátní komory, proto nebylo třeba.

Komora a žalobci se tak nyní přou o výklad práva. Situace může vést k tomu, že vyšetřovatelé se k části důkazů vůbec nedostanou. Podle žalobců to ale na vyšetřování kauzy nebude mít dopad.

Případ Nagyová

Kauza Nagyová se týká údajného podplacení tří exposlanců ODS výměnou za složení mandátu a také zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování zaměstnanců úřadu vlády a manželky expremiéra Petra Nečase (ODS). Kriminalisté se k oběma případům dostali na základě prověřování podezření na údajnou zločineckou skupinu složenou z podnikatelů a lobbistů, která se údajně dopouštěla korupce při veřejných zakázkách a praní špinavých peněz.

Kromě Rittigova jména se v policejních dokumentech objevuje v souvislosti s touto údajnou skupinou i jméno kontroverzního podnikatele Romana Janouška, komunálního politika Tomáše Hrdličky či exšéfa stavebních zakázek na pražském magistrátu Jiřího Tomana.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...