Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Advokáti se hádají o to, co je slušné

Česko

PRAHA Může advokát zveřejňovat e-mailovou korespondenci jiného advokáta s klienty? A nakolik je etické, když ten druhý advokát v dalším důvěrném e-mailu slíbí prvnímu, že mu v případě opakování podobného úniku „rozkopne... jeho ctěné koule“?

Takové dilema musela řešit Česká advokátní komora. Její kárná komise nakonec na svém pátečním zasedání rozhodla, že nepotrestá ani jednoho z aktérů sporu – známé advokáty Stanislava Křečka a Kláru Veselou-Samkovou. Předseda kárného senátu komory Jan Syka přesto míní, že oba důstojnost svého stavu nereprezentovali zrovna ideálním způsobem. „Má se psát slušně. Ale roztrušovat cizí soukromá korespondence se také nemá,“ řekl Syka v pátek serveru iHNed.

Veselá-Samková zastupuje u Evropského soudu ve Štrasburku zájmy tisíců majitelů domů, které léta trvající regulace nájmů připravila o miliardy korun. V dubnu 2008 napsala těmto svým klientům e-mail, ve kterém je informovala, jak si stížnost do Štrasburku stojí. O pár týdnů později se její e-mail objevil na webu Sdružení nájemníků ČR. Jeho předseda Křeček je poslancem ČSSD a proti zájmům majitelů domů v minulosti opakovaně aktivně vystupoval.

Veselá-Samková se pak obrátila se stížností na advokátní komoru. Křeček ale argumentoval tím, že se na něj dobrovolně obracejí nespokojení klienti Veselé-Samkové a právě od nich má onen e-mail. Komora tuto obranu akceptovala a Křečka nepotrestala. „Nezveřejňoval jsem přece maily mezi ní a jejími klienty, ale mezi jejími klienty a mnou,“ říká dnes Křeček.

Emotivní advokátka pak zareagovala po svém a loni v dubnu poslala svým klientům další e-mail, ve kterém slibovala Křečkovi, že proti němu v případě zveřejnění tohoto textu se vší razancí zasáhne: „Osobně s rozběhem mu doslova a do písmene rozkopnu svými lodičkami zn. ,Deska‘, vybavenými obzvláště špičatou špičkou, jeho ctěné koule.“

Také nový e-mail se ke Křečkovi brzy dostal a poslanec ho zveřejnil na svém blogu – zároveň s kritickým dopisem jedné advokátčiny klientky, kterou údajně rozzlobil styl Veselé-Samkové.

Advokátka pak spor ještě vyhrotila, když na svém blogu v článku „Křečkovo koule“ exekuci vůči politikovi odvolala s odůvodněním – „neb bylo experimentálně prokázáno, že s pravděpodobností blížící se jistotě jmenovaný uvedeným ustrojením není vybaven, takže cíl zmizel“. Není přece džentlmen Křeček vyjádření advokátky postoupil profesní komoře a ta rozhodla, že zahájí kárné řízení, ve kterém Veselé Samkové teoreticky hrozilo i vyškrtnutí ze seznamu advokátů. Kárná komise ale nakonec žalobu v pátek vůbec neprojednala. Zástupce komory ji totiž stáhl s odůvodněním, že případ se měl řešit jen výtkou, nikoliv rovnou podáním kárné žaloby.

Veselou-Samkovou tak v nejbližší době možná čeká udělení výtky. Za svým si ale podle svého vyjádření pro iHNed stále stojí. „Já si svým klientům mohu psát co chci. Zveřejnil moji soukromou korespondenci, čímž jednoznačně porušil pravidla advokacie. Bude mi vytknuto, že se nechovám jako dáma. Ale tak se můžu chovat jen k džentlmenovi.“ Křeček páteční postup kárné komise hodnotit odmítl.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!