Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aerolinky bojují o Prahu

Česko

Slovenská společnost SkyEurope překonala potíže s letadly a chce zůstat lídrem trhu

PRAHA Přes stávající krizi v odvětví letecké dopravy neustává mezi nízkonákladovými leteckými společnostmi boj o pozice na pražském ruzyňském letišti.

Pouze dvě hodiny poté, co svůj chystaný „přílet“ do Prahy oznámila maďarská nízkonákladová aerolinka Wizz Air a uvedla, že má ambici stát se do roku 2010 největším nízkonákladovým přepravcem na českém trhu, se „ozval“ i dosavadní lídr, slovenská společnost SkyEurope. Ta se minulý týden dostala do problémů poté, co musela leasingové firmě Gecas v důsledku opožděných splátek vrátit šest letadel. SkyEurope si tak musel vystačit pouze s pěti letadly, a kvůli přetíženosti nabíralo mnoho jeho letů značná zpoždění.

Generální ředitel SkyEurope Jason Bitter včera uvedl, že aerolinky již fungují díky výpůjčkám letadel od jiných společností podle běžného letového řádu. Bitter zároveň poukázal na podezřelé načasování rozhodnutí firmy Gecas odebrat letadla a následné oznámení Wizz Air přijít do Prahy.

Přestože měla maďarská aerolinka pozvánku na ruzyňské letiště již od července minulého roku, svůj příchod potvrdila podle ředitele pro letecký obchod Letiště Praha Jiřího Pose až minulý týden v pátek.

„Nejsem přítelem konspirací, ale načasování příchodu Wizz Air do Prahy je zajímavé,“ uvedl Bitter. „Je zřejmé, že Wizz Air vycítil příležitost a nepočítal s tím, že se dáme tak rychle dohromady.“ Odebrání šesti letadel z flotily SkyEurope probíhalo podle Bittera dramaticky. Aerolinka se o rozhodnutí leasingové firmy dozvěděla po půl desáté večer minulý čtvrtek a již v pátek se bez těchto letounů musela obejít.

Opožděné platby leasingové firmě podle Bittera souvisely i se skutečností, že finanční zprostředkovatel, který zajišťuje průběh plateb SkyEurope, blokoval zhruba 14 milionů euro na svých účtech a peníze začal postupně uvolňovat až po odebrání letadel.

Z těchto prostředků nyní SkyEurope financuje krátkodobý pronájem letadel cizích společností i s posádkami. V současnosti tak SkyEurope operuje s pěti vlastními letadly typu Boeing 737-700, která zbyla z jeho loňské 15členné flotily. Čtyři boeingy stejného typu a také dva letouny typuMD82 si nyní firma půjčuje. Během letošního léta pak SkyEurope měl získat tři nová letadla od společnosti Boeing. Pro jeden stroj již má zajištěné financování, o podmínkách pro dvě další letadla vyjednává.

I přes negativní zprávy neklesl podle mluvčího SkyEurope Tomáše Kiky zájem Čechů o lety společnosti. „Minulou sobotu, tedy den po oznámení o odebrání letadel, jsme zaznamenali nejvyšší sobotní prodeje od poloviny července,“ tvrdí Kika. Přes stále rostoucí konkurenční boj na trhu nízkonákladových přepravců SkyEurope neplánuje mimořádné marketingové akce a slevy letenek. „Nepotřebujeme se uchylovat k takovým akcím,“ prohlašuje Bitter.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!