Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aerolinky letos prodělají 11 miliard dolarů

Česko

WASHINGTON Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) zvýšilo odhad letošní ztráty světových aerolinek na 11 miliard dolarů (191 miliard korun) z dřívějších devíti miliard dolarů. Důvody jsou pokles poptávky po osobní i nákladní letecké přepravě způsobený ekonomickou recesí a zvýšení cen pohonných hmot. Ztráty by aerolinky měly zaznamenat i v příštím roce, uvedla IATA.

Za první pololetí letošního roku aerolinky vykázaly ztrátu šest miliard dolarů. IATA dodala, že již vidí první známky oživení, zvláště v Asii. Zvyšuje se tak počet cestujících i zájem o nákladní přepravu. Krize však stáhla dolů ceny, takže cestující platí méně. Naopak ceny pohonných hmot se zvyšují. Podle odhadů IATA by průměrná cena ropy měla letos činit 61 dolarů za barel, původně čekala 56 dolarů za barel.

Příjmy aerolinek se mají letos snížit o 15 procent. Šéf IATA Giovanni Bisignani dodal, že na úroveň roku 2008 se příjmy společností dostanou nejdříve v roce 2012. „Globální ekonomická bouře se možná zmírňuje, aerolinky však ještě nenašly bezpečný přístav,“ uvedl Bisignani.

Počet přepravených cestujících se má za celý letošní rok snížit o čtyři procenta. V červnové předpovědi přitom IATA očekávala pokles cestujících o osm procent. Nákladní přeprava se propadne o 14 procent. Bisignani však také varoval před bankroty aerolinek. Krach ohrožuje hlavně malé a středně velké společnosti, které nemají napojení na dluhové trhy jako jejich větší konkurenti.

Ztrátu očekává IATA i v příštím roce, ta by se však měla snížit na 3,8 miliardy USD. Zpět k zisku by se aerolinky měly dostat nejdříve v roce 2011, napsaly agentury AP a Reuters.

IATA zahrnuje zhruba 240 leteckých společností, které se na celkové mezinárodní letecké přepravě podílejí 94 procenty. Statistika sdružení nezahrnuje vnitrostátní přepravu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...