130 let

Aerolinky letos ztratí 9 miliard dolarů

Česko

Mezinárodní sdružení pro leteckou přepravu čeká dramaticky horší vývoj. Ztráta bude dvojnásobná, než se čekalo.

KUALA LUMPUR/PRAHA Letecké společnosti na ekonomickou krizi doplatí podstatně víc, než se dosud předpokládalo. Celkové ztráty aerolinek letos dosáhnou až 9 miliard dolarů (zhruba 173 miliardy korun). Vyplývá to z revidované prognózy Mezinárodního sdružení pro leteckou přepravu (IATA). To je téměř dvakrát tolik, než sdružení předpokládalo ještě v březnu.

„Je to dosud nejhorší situace, jaké letecký průmysl musí čelit,“ zdůraznil na výročním zasedání organizace generální ředitel IATA Giovanni Bisignani. Podle údajů, které IATA včera zveřejnila, se příjmy leteckých společností propadnou o 15 procent na 448 miliard dolarů, což je o 80 miliard dolarů méně než v předchozím roce. S tak hlubokým propadem nemusely aerolinky bojovat ani po teroristických útocích 11. září 2001. Tehdy se příjmy snížily o sedm procent.

Ekonomická krize, ale i vliv prasečí chřipky mohou letos vést k rozsáhlému rušení pracovních míst. „Zhruba sto tisíc míst je ohroženo, pokud se ekonomika neuzdraví,“ řekl na setkání hlavní ekonom sdružení Brian Pearce. Přitom jen americké aerolinky musely již loni propustit 30 tisíc zaměstnanců.

IATA také zveřejnila nový odhad ztráty za loňský rok. Ta by měla dosáhnout 10,4 miliardy dolarů, původně se čekal o dvě miliardy lepší výsledek.

Bisignani na zasedání kritizoval politiky, kteří by si podle něj měli uvědomit, že letecký průmysl je skutečně ohrožen. „Nechceme žádné záchranné plány. Nutná je ale silnější liberalizace trhu. To by byl levnější a efektivnější stimul,“ varoval Bisignani před sílícím protekcionismem. Problémy má jak osobní letecká doprava, tak i nákladní přeprava. Počet celosvětově přepravených cestujících se má letos snížit o osm procent na dvě miliardy. Objem nákladní přepravy se propadne ještě víc, o 17 procent. Zlepšení situace aerolinek zatím není v dohledu. „Optimisté věří, že se ekonomika uzdraví na konci roku, pesimisté to považují za fata morganu. Já jsem realista. Nevidím žádná fakta, která by dovolila být optimistický,“ dodal Bisignani.

Ztráty se letos nevyhnou leteckým společnostem v žádném regionu. Nejhůře na krizi doplatí aerolinky v Asii a Tichomoří, hlavně kvůli silnému propadu nákladní dopravy. Ztráty místních aerolinek dosáhnou 3,3 miliardy dolarů. Evropské letecké společnosti budou mít ztrátu téměř dvě miliardy dolarů, aerolinky na Blízkém východě prodělají 1,5 miliardy dolarů. Lépe na tom budou americké aerolinky, kterým pomohlo včasné snížení kapacity, ztratí jednu miliardu dolarů. IATA sdružuje 240 leteckých společností, které zajišťují 94 procent celkové mezinárodní letecké přepravy.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás