Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aerolinky po loňském půstu vydělají, zní odhad

Česko

BERLÍN Světové aerolinky se vrátí k zisku již v letošním roce, kdy vydělají 2,5 miliardy dolarů (zhruba 54 miliard korun).

Předpovědělo to včera Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které ještě v březnu počítalo se ztrátou 2,8 miliardy dolarů. Dodalo však, že evropské aerolinky zůstanou ztrátové, a to mimo jiné kvůli komplikacím v letecké přepravě způsobené popelem z islandské sopky.

„Světová ekonomika oživuje z hluboké finanční krize mnohem rychleji, než bylo možné očekávat. Aerolinky těží ze silného oživení cestování, které tlačí toto odvětví do černých čísel,“ uvedl včera generální ředitel IATA Giovanni Bisignani. Evropských leteckých společností se optimistické vyhlídky podle IATA netýkají. Ty prý letos prodělají 2,8 miliardy dolarů.

„Stagnující ekonomika, stávky, přírodní katastrofy a měnová krize ponechávají evropské přepravce v problémech,“ řekl Bisignani.

Se stávkami se nyní potýká zejména britská letecká společnost British Airways. Její palubní personál o víkendu odstartoval zatím poslední z vlny pětidenních stávek na protest proti úsporným opatřením. Zaměstnanecké nepokoje se podle agentury Reuters rýsují rovněž v německé letecké společnosti Lufthansa. IATA sdružuje zhruba 230 leteckých společností z celého světa včetně Českých aerolinií.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...