Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Aféra vypukla v Německu. A vyšetřování se šíří dál

Česko

S podmínečným trestem a pokutou vyvázl šéf Deutsche Post Klaus Zumwinkel za daňové úniky v Lichtenštejnsku.

VADUZ/PRAHA Dlouhá léta bylo Lichtenštejnsko považováno za jeden z daňových rájů. Buď šlo peníze ukrýt před finančními úřady přímo v tamních bankách, anebo prostřednictvím různých nadací či jiných krycích firem zajistit převod do ještě bezpečnějšího zámoří. Nyní ale malé knížectví o tuto pověst přichází.

Na počátku aféry s lichtenštejnskými konty byla data ukradená bývalým zaměstnancem tamní LGT Bank. Citlivé údaje koupila německá rozvědka a po jejich přezkoumání následovala vlna razií a vyšetřování. Zřejmě největší „rybou“, která v síti německých úřadů uvízla, byl tehdejší šéf kolosu Deutsche Post Klaus Zumwinkel. Policie u něj v polovině února provedla razii, krátce poté Zumwinkel na svůj post rezignoval.

Jak se později ukázalo, do Lichtenštejnska začal převádět peníze už v 80. letech. Šlo o dědictví po otci získané prodejem maloobchodního řetězce, které uložil do nadačního fondu – údajně právě prostřednictvím LGT Bank. Milionové výnosy ovšem nedanil. Delikty starší roku 2002 ovšem smazala promlčecí lhůta, u soudu byl tedy Zumwinkel konfrontován pouze s novějšími operacemi. Nakonec byl odsouzen za to, že v letech 2002–2006 v lichtenštejnském daňovém ráji ukryl téměř 966 000 eur, tedy v přepočtu necelých 25 milionů korun. „Byla to největší chyba mého života,“ uvedl u soudu Zumwinkel a zároveň ochotně vyrovnal veškeré dluhy i s úroky.

Obhajoba poukazovala i na další polehčující okolnosti – podle ní již byl Zumwinkel potrestán „mediální popravou“, když záběry z razie v jeho vile obletěly celý svět. Ze soudní síně nakonec Zumwinkel odešel s relativně mírným trestem: dva roky podmíněně a milion eur pokuta.

Vstřícnější Lichtenštejnsko U nyní již bývalého šéfa Deutsche Post ale aféra s lichtenštejnskými konty neskončila. Německá policie provedla razie u více než 150 lidí, téměř dvě třetiny se k daňovým únikům přiznaly. A minulý týden časopis Die Zeit napsal, že ministerstvo financí podezírá trojici velkých německých bank včetně Deutsche Bank z toho, že pomocí svých poboček v Lichtenštejnsku a Švýcarsku pomáhaly svým klientům „uklízet“ peníze v daňových rájích.

Lichtenštejnsko se už ale této pověsti snaží zbavit. Již letos v březnu tamní vláda oznámila, že částečně uvolní přísná pravidla týkající se bankovního tajemství. Knížectví již také začalo uzavírat dvoustranné dohody o spolupráci při odhalování daňových podvodů. A začátkem tohoto měsíce ji podle agentury Bloomberg podepsalo i s Německem.

Autor: