Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aféra vypukla v Německu. A vyšetřování se šíří dál

Česko

S podmínečným trestem a pokutou vyvázl šéf Deutsche Post Klaus Zumwinkel za daňové úniky v Lichtenštejnsku.

VADUZ/PRAHA Dlouhá léta bylo Lichtenštejnsko považováno za jeden z daňových rájů. Buď šlo peníze ukrýt před finančními úřady přímo v tamních bankách, anebo prostřednictvím různých nadací či jiných krycích firem zajistit převod do ještě bezpečnějšího zámoří. Nyní ale malé knížectví o tuto pověst přichází.

Na počátku aféry s lichtenštejnskými konty byla data ukradená bývalým zaměstnancem tamní LGT Bank. Citlivé údaje koupila německá rozvědka a po jejich přezkoumání následovala vlna razií a vyšetřování. Zřejmě největší „rybou“, která v síti německých úřadů uvízla, byl tehdejší šéf kolosu Deutsche Post Klaus Zumwinkel. Policie u něj v polovině února provedla razii, krátce poté Zumwinkel na svůj post rezignoval.

Jak se později ukázalo, do Lichtenštejnska začal převádět peníze už v 80. letech. Šlo o dědictví po otci získané prodejem maloobchodního řetězce, které uložil do nadačního fondu – údajně právě prostřednictvím LGT Bank. Milionové výnosy ovšem nedanil. Delikty starší roku 2002 ovšem smazala promlčecí lhůta, u soudu byl tedy Zumwinkel konfrontován pouze s novějšími operacemi. Nakonec byl odsouzen za to, že v letech 2002–2006 v lichtenštejnském daňovém ráji ukryl téměř 966 000 eur, tedy v přepočtu necelých 25 milionů korun. „Byla to největší chyba mého života,“ uvedl u soudu Zumwinkel a zároveň ochotně vyrovnal veškeré dluhy i s úroky.

Obhajoba poukazovala i na další polehčující okolnosti – podle ní již byl Zumwinkel potrestán „mediální popravou“, když záběry z razie v jeho vile obletěly celý svět. Ze soudní síně nakonec Zumwinkel odešel s relativně mírným trestem: dva roky podmíněně a milion eur pokuta.

Vstřícnější Lichtenštejnsko U nyní již bývalého šéfa Deutsche Post ale aféra s lichtenštejnskými konty neskončila. Německá policie provedla razie u více než 150 lidí, téměř dvě třetiny se k daňovým únikům přiznaly. A minulý týden časopis Die Zeit napsal, že ministerstvo financí podezírá trojici velkých německých bank včetně Deutsche Bank z toho, že pomocí svých poboček v Lichtenštejnsku a Švýcarsku pomáhaly svým klientům „uklízet“ peníze v daňových rájích.

Lichtenštejnsko se už ale této pověsti snaží zbavit. Již letos v březnu tamní vláda oznámila, že částečně uvolní přísná pravidla týkající se bankovního tajemství. Knížectví již také začalo uzavírat dvoustranné dohody o spolupráci při odhalování daňových podvodů. A začátkem tohoto měsíce ji podle agentury Bloomberg podepsalo i s Německem.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!