11. července 2019 11:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Afghánistán poslal Česku diplomatickou nótu. Souvisí se smrtí českých vojáků z minulého roku

V srpnu zemřeli tři čeští vojáci poté, co se v jejich blízkosti odpálil sebevražedný atentátník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V srpnu zemřeli tři čeští vojáci poté, co se v jejich blízkosti odpálil sebevražedný atentátník. | foto: ČTK

PRAHA Afghánistán poslal Česku diplomatickou nótu v souvislosti s loňskou smrtí českých vojáků v této asijské zemi. Informaci serveru iROZHLAS.cz potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Podrobnosti nóty podle ní nelze zveřejnit, protože je v utajovaném režimu. Server spojuje nótu se zásahem českých a amerických vojáků proti komplicům atentátníka, který v srpnu připravil o život trojici českých vojáků.

„Můžeme potvrdit, že MZV obdrželo nótu z afghánské strany. Její obsah však nemůžeme komentovat, protože je v klasifikovaném režimu. Informace v tuto chvíli vyhodnocujeme a na nótu budeme reagovat. Nóta se týká událostí souvisejících se smrtí českých vojáků v Afghánistánu, dorazila začátkem června tohoto roku,“ napsala Štíchová.

Příbuzní šli za rakví zakrytou českou vlajkou. Rakve byly přeneseny do...
V době příletu speciálu se na památku padlých vojáků Martina Marcina (36),...

Podle serveru iROZHLAS.cz vzniká odpověď na nótu ve spolupráci s ministerstvem obrany.

Česká armáda se v druhé polovině loňského roku musela v Afghánistánu vypořádat s několika útoky. V srpnu zemřeli tři čeští vojáci poté, co se v jejich blízkosti odpálil sebevražedný atentátník. V říjnu pak na spojeneckou hlídku zaútočili atentátníci automobilem naloženým výbušninami, zraněno bylo pět českých vojáků. Nedlouho poté afghánský voják na vojenské základně zastřelil českého psovoda Tomáše Procházku.

Podle médií po prvním útoku česká armáda ve spolupráci se spojenci zaútočila na spolupracovníky atentátníka. Podle některých informací bylo několik lidí zadrženo a jeden zabit, podle České televize bylo mrtvých více. Armáda akci nepotvrdila. O českých vojácích se v médiích mluvilo i v souvislosti se smrtí Procházky. List New York Times (NYT) v listopadu napsal o údajném vyšetřování českých a amerických vojáků, kteří se údajně podíleli na zabití afghánského vojáka podezřelého ze smrti českého psovoda. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) odmítl, že by čeští vojáci měli na jeho smrti vinu.

Česko má v Afghánistánu aktuálně 345 vojáků. V bojích v této zemi dosud zahynulo 14 českých vojáků.

Svou vzpomínku, kondolenci či poděkování padlým vojákům můžete vyjádřit po kliknutí na banner:

Pieta za padlé vojáky na zahraničních misích.
ČTK