4. července 2017 17:02, aktualizováno  18:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Africký mor prasat se neprokázal ani v dalších chovech na Zlínsku

Prase domácí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prase domácí. | foto: Reuters

ZLÍN Testy na africký mor jsou u prasat v dalších chovech na Zlínsku negativní. V úterý to řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Zvířata, která chová společnost Lukrom na dvou místech i na farmě společnosti Zemědělci Vlachovice, jsou zdravá.

„Státní veterinární ústav Olomouc dnes informoval o výsledcích odebraných vzorků ve třech chovech prasat domácích nacházejících se v zamořené oblasti, tedy v okrese Zlín. Tyto vzorky, kterých bylo odebráno v každém hospodářství 30, jsou negativní na přítomnost viru afrického moru prasat,“ uvedl Vorlíček.

Takzvaná zamořená oblast, ve které platí mimořádná veterinární opatření, se původně týkala jen desetikilometrového okruhu kolem místa, kde byli nalezeni před dvěma týdny první dva uhynulí divočáci, u nichž se nákaza potvrdila. V pondělí se oblast rozšířila na celý okres Zlín. Platí v ní zákaz lovu a krmení divokých prasat, veterináři také kontrolovali prasata chovaná v evidovaných chovech v této zóně.

Po prvním potvrzení výskytu afrického moru prasat testovali veterináři prasata chovaná společností Zemet u Zlína, výsledky byly negativní, zvířata jsou tam zdravá. V pondělí po rozšíření zamřené oblasti testovali i prasata chovaná společností Lukrom, která má zvířata na farmách u Spytihněvi a v Halenkovicích, a také ve firmě Zemědělci Vlachovice.

V původní vymezené oblasti museli lidé nahlásit doma chovaná prasata, v rozšířené zóně se však soupis domácích prasat dělat nebude.

Na Zlínsku se našlo již 18 uhynulých divočáků

Na Zlínsku se do dneška našlo již 18 uhynulých divočáků. Africký mor prasat byl potvrzen u deseti zvířat, u čtyř divokých prasat se na výsledky ještě čeká. U čtyř divokých prasat byly výsledky negativní.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína u nemocnice. Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. Chovatelé musí prasata ustájit tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divokými prasaty. Za porušení hrozí fyzickým osobám pokuty až 50.000, právnickým osobám či podnikatelům až dva miliony korun.

Sobotka chce od Jurečky aktuální informace o africkém moru prasat

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádal ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) o aktuální informace ohledně výskytu afrického moru prasat. Požádal ho rovněž, aby předložil aktuální informaci k této věci na nejbližším zasedání vlády. Informoval o tom mluvčí vlády Martin Ayrer.

"Vzhledem k závažnosti této choroby Vás žádám o informaci o tom, jaká je aktuální situace a jaký může být krátkodobý a dlouhodobý vývoj, jaká opatření připravil a provádí Váš resort a jaká opatření jsou plánována. Ve své odpovědi prosím uveďte, jaké důsledky může mít pro Českou republiku výskyt této choroby," napsal Sobotka Jurečkovi.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína u nemocnice. Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. Na Zlínsku se do dneška našlo již 18 uhynulých divočáků. Africký mor prasat byl potvrzen u deseti zvířat, u čtyř divokých prasat se na výsledky ještě čeká. U čtyř divokých prasat byly výsledky negativní.

Kvůli výskytu afrického moru prasat na Zlínsku přijali veterináři ve východním Rakousku už koncem června opatření, která by měla zabránit rozšíření této nakažlivé nemoci z Česka. V několika příhraničních okresech a ve Vídni omezily úřady například venkovní chov prasat.

ČTK

Volkswagen Touran 1.9 TDI
Volkswagen Touran 1.9 TDI

r.v. 2009, naj. 148 655 km, diesel
200 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz