S Al Kajdou je spojuje boj proti nepřátelům islámu.
MOGADIŠO/PRAHA Říkají si Hnutí mladých bojovníků, zkráceně v arabštině Al-Šabáb, a představují dalšího silného spojence teroristické sítě Al Kajda. S Usámou bin Ládinem a jeho lidmi je spojuje boj proti cizincům, kteří se vměšují do záležitostí jejich země, v tomto případě Somálska.
Až donedávna operovali výhradně tam, před týdnem však zinscenovali první atentát za hranicemi a hned ve „velkém stylu“ – sebevražedný útok v ugandské Kampale nepřežilo 73 lidí.
Cílem hnutí Al-Šabáb je nastolit v Somálsku vládu vlastního výkladu náboženského práva šaría, jehož součástí jsou mimo jiné tvrdé tresty jako veřejné bičování, kamenování nebo usekávání částí těla (hlavně rukou).
Před rokem a půl psala média o případu dívky z přístavního města Kismayo, která byla obviněna z cizoložství. Její soudci ji nechali přivést na fotbalový stadion, zakopat po krk do země a pak ukamenovat. Její rodiče byli zoufalí – děvčeti bylo teprve třináct let a podle nich prý bylo ve skutečnosti znásilněno.
Loni v létě pak Al-Šabáb z dalšího přístavního města Merka vyhlásil za „neislámské“ zlaté a stříbrné výplně v zubech. Islamisté nechali následně sestavit zvláštní hlídky, jejichž úkolem bylo náhodně kontrolovat, zda lidé takové plomby nemají, a pokud ano, měli jim je doslova „vyrvat“.
Al-Šabáb se ideově opírá o náboženské soudy, jejichž cílem bylo obnovit v zemi pořádek po svržení diktátora Mohameda Siada Barreho v roce 1991. Hnutí de facto ze soudů i povstalo – jeho lídři se rekrutovali z řad členů soudních tribunálů, kteří se obklopili radikály. Síť vedená Abú Zubajrem vyhlásila svatou válku všem „nepřátelům islámu“, mezi něž zahrnuje i současnou vládu a hlavně pak mírové jednotky Africké unie. Válku však vyhlásila i Organizaci spojených národů a všem neziskovým organizacím ze západních zemí (jen za dva uplynulé roky zabila 42 humanitárních pracovníků).