Čtvrtek 19. září 2024, svátek má Zita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Afrika si neví rady s Gbagbou

Česko

Krize v Pobřeží slonoviny – Prezident Gbagbo nechce uznat porážku. Vítěz voleb úřaduje v hotelu

Hrozba vpádu intervenčních vojsk s prezidentem Pobřeží slonoviny nehnula. Úřadu se nevzdá

ABIDŽAN/PRAHA Laurent Gbagbo si nedal říct a nesložil úřad prezidenta Pobřeží slonoviny. Trojici vyjednavačů, kterými nebyl nikdo významnější než prezidenti tří zemí z ekonomického společenství západoafrických států Ecowas, Gbagbo sebevědomě vypoklonkoval. Prezidentům Sierry Leone, Beninu a Kapverd se zkrátka nepovedlo jej přesvědčit, aby uznal porážku v listopadových volbách a předal úřad jejich vítězi Alassanu Ouattarovi. Chtějí to proto zkusit znovu příští týden.

Podle analytiků se neúspěch jednání dal čekat, protože ani jeden z prezidentů nepatří mezi takzvané těžké váhy, které by mohly Gbagbu přitlačit do kouta. Na druhou stranu, právě proto je Ecowas pro jednání vybral – na rozdíl od jiných prezidentů totiž Gbagbu nijak hlasitě nekritizovali, neexistoval tudíž důvod, proč by je neměl přijmout. Neexistoval ovšem ani důvod, proč by měl vyhovět jejich požadavku, přestože mu po nich Ecowas poslal i výhrůžku – pokud se nevzdá prezidentského úřadu, vtrhnou do země intervenční vojska.

Pobřeží slonoviny je relativně bohatá a stabilní země se silnou armádou, případná vojenská intervence by proto narazila na tuhý odpor. Intervenci momentálně nenahrávají ani další okolnosti – Nigérii čekají volby, a proto se dá předpokládat, že bude chtít udržet své vojáky doma, Ghana je v podobné situaci, byť ji volby čekají až v roce 2012, a Senegal řeší své vlastní problémy s předáváním moci (prezident Abdoulaye Wade nedávno jmenoval do vlády svého syna a opozice se bojí, že jej tak potichu připravuje pro následnictví). Klíčové země, které by mohly do Pobřeží slonoviny poslat své vojáky, jsou tudíž více méně mimo hru.

Africké státy mají samozřejmě ještě jednu páku, která by mohla být účinnější, a tou jsou sankce – nechat zmrazit bankovní účty a zabavit další majetek prezidenta Pobřeží slonoviny v cizině a zemi izolovat. Zarazit obchod už by ale byla choulostivá věc vzhledem k tomu, že Pobřeží slonoviny zásobuje světové trhy kakaovými boby (země je jejich největším producentem na světě).

Prezident Gbagbo každopádně nenechal nic náhodě a dal pokyn médiím, aby rozjela „protiintervenční“ kampaň. Státní televize tak například šířila zprávu, že jestli dojde k intervenci, bude rázem několika milionům občanů ostatních afrických zemí žijících v Pobřeží slonoviny hrozit násilí.

V zemi už je zhruba 9500 vojáků mírové mise OSN, které Gbagbo obvinil z vměšování se do vnitřních záležitostí a vyzval je, aby co nejdřív odešli. OSN je ale odmítá stáhnout s poukazem na to, že od listopadových voleb došlo k nesčetným potyčkám, při nichž zemřelo už 173 lidí a desetitisíce dalších ze země uprchly.

Autor: