Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

AG Flek se tiše vrací v plné síle

Česko

Moravský folkrockový AG Flek se před pár lety vrátil na pódia. Soudě podle jeho aktuálního DVD Koncert, i opětovný vstup do stejné řeky má svůj smysl.

Původně čistě folkový a postupným vývojem a proměnami folkrockový AG Flek se na scéně pohybuje už více než třicet let. Prošel celou řadou dost zásadních proměn a objevil pro domácí hudební scénu výrazné postavy jako Vlastu Redla či Radka Pastrňáka, kteří u něj začínali jako neznámí mladíci. V průběhu času však došlo k odchodům zakládajících členů, až v sestavě zůstal jen basista Josef Šobáň a skupina se pozvolna proměnila v doprovodnou kapelu Vlasty Redla. Spletitou historii pak ještě víc zamotalo znovusetkání zakládající trojice na albu Waltz v roce 1999. Regulérní návrat AG Fleku se pak konal až po dalších sedmi letech. Celé tři roky ovšem ještě trvalo, než byla obnovená podoba zaznamenána.

Právě komplikovanou historii a nestandardní časové prodlevy je dobré mít na paměti pro plné pochopení současné podoby skupiny. Ta se totiž pokouší o takřka nemožné - vrátit se tam, kde byla před lety. Se současným pohledem, bohatými zkušenostmi i nejen věkovou proměnou publika.

DVD AG Flek zachycuje ve zralém věku a ze záznamu působí stejně prostě a přirozeně jako triviální název Koncert. Jednadvacet písní, které disk obsahuje, není ani tak výběrem největších hitů (období, kdy dominoval Vlasta Redl je pochopitelně zachyceno minimálně) jako spíš pouhým průřezem dlouholetou historií či pamětnickým ohlédnutím. A zazní dokonce i skladby ze sólových desek. Nejsilnější skladby historie, Blázni umírají nadvakrát a Carpe Diem, pochopitelně nechybí.

Dnešní podoba kapely asi už jen výjimečně může oslovit mladší ročníky. Ona teskná, všudypřítomná melancholie jako by se ani nehodila do dnešní hektické doby, nutí zastavit se, přemýšlet, nebát se ohlédnout. Svou romantikou pak může na někoho působit i směšně.

Z písniček jsou patrné zkušenosti, snaha jen nebavit a poctivost, s jakou všichni zúčastnění přistupují ke koncertnímu provedení. A nevytratilo se ani to, co bylo vždy pro kapelu charakteristické - křehkost, vyzrálost a hloubka písní, které se nespokojují s povrchním uchopením témat.

Síla jednoduchosti Jejich zdánlivá obyčejnost, texty zabývající se všedními záležitostmi vztahů i věcmi, které prozrazují dobrý pozorovací talent autorů, je silná právě ve své jednoduchosti a nechuti cokoliv předstírat. Autoři jsou v tomto směru věrni svým ideálům i postojům, protože v tomto směru se ty úplně nejstarší skladby z počátku osmdesátých let vůbec neliší od těch napsaných před pár lety. Onen dobře namíchaný poměr folkového písničkářství, šansonových nálad a přirozeného muzikantství prostě funguje.

Současný AG Flek je ve stejné, ne-li lepší formě, než býval ve svých nejlepších letech. Má stále schopnost oslovit, umí uchopit i prosté téma tak, aby nevyznělo trapně, a jako odrazový bod tenhle reminiscenční záznam má svůj smysl. Zbývá doufat, že na nové album nebude třeba čekat dlouhá léta.

***

Odchody a návraty

Zpěvačka Blanka Táborská skupinu opustila krátce po vydání debutu v roce 1983, kytarista a klávesista Ivo Viktorin po druhé desce v roce 1989 a kytarista Karel Markytán počátkem devadesátých let. Všichni tři se znovu sešli u natáčení alba Waltz v roce 1999, které ale vyšlo ještě pod jejich jmény.

HODNOCENÍ LN ***** AG Flek - Koncert Indies Scope, 2009

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...