Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Agenti ČSSR: spisy prý k nenalezení

Česko

BERLÍN Německá kontrarozvědka nemůže najít dokumenty o bývalých agentech československé komunistické rozvědky, které německým tajným službám údajně předala česká vláda v letech 1999 až 2001. Napsal to server Focus Online.

Těmito dokumenty se přitom už ve středu má zabývat kontrolní grémium Spolkového sněmu pro dohled nad zpravodajskými službami (PKG). Server s odvoláním na bezpečnostní kruhy v Berlíně uvádí, že do hledání složek s citlivým obsahem byli nasazeni zkušení pracovníci Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV, německé kontrarozvědky), kteří pro něj pracovali ještě v dobách studené války.

Mezi dokumenty jsou podle dřívějších zpráv Focusu i záznamy o berlínském mediálním magnátovi a blízkém spolupracovníkovi bývalého německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera Detlefu Prinzovi, který podle Focusu v letech 1986 až 1990 pracoval jako agent pro československou První správu Sboru národní bezpečnosti pod krycím jménem Erwin. Prinz to ale popírá.

BfV a Spolková zpravodajská služba (BND) o jeho údajné protistátní činnosti podle Focusu věděly od roku 1999, kdy prý z Prahy stejně jako britské a americké úřady získaly jmenný seznam někdejších československých agentů na Západě.

Časopis Der Spiegel případ rekapituluje ve svém pondělním vydání. Německá vláda si podle něj nechala provést interní vyšetřování, z něhož vyplynulo, že Praha německým úřadům žádný dokument o „Erwinovi“ nepředala. „V roce 1999 se mezi Spolkovou zpravodajskou službou, Spolkovým úřadem pro ochranu ústavy a českou vládou údajně zmiňoval pouze seznam se jmény údajných agentů, Prinz ale mezi nimi nebyl; písemné dokumenty chybí,“ napsal Der Spiegel.

Autor: