Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
8. října 2014 10:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Agenti na detektoru lži. Ředitel BIS vyšetřuje únik tajné nahrávky

Šéf zpravodajské služby BIS Jiří Lang. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf zpravodajské služby BIS Jiří Lang. | foto: Viktor ChladLidové noviny

Jiří Lang plánuje otestovat všechny agenty ekonomického odboru na detektoru lži. Chce zjistit, kdo z nich nahrávku pořídil a jak se dostala až do týdeníku Euro, který její útržky nedávno otiskl.

Ředitel BIS se totiž díky nahrávce dostal do problémů. Záznam naznačuje, že sám řídil vyšetřování kauzy uniklých odposlechů podnikatele a lobbisty Romana Janouška. Ze své pozice přitom takové vyšetřování vést nemůže, k tomu je zřízena inspekce BIS. Lang chce proto otestovat úplně všechny důstojníky ekonomického odboru, protože není jasné, kdo se schůze účastnil a mohl ji nahrát.

Zdroj blízký dění v tajné službě prozradil Aktuálně.cz, že Lang navíc používá nátlakové metody. Všichni agenti měli údajně zažádat o test sami, v opačném případě jim hrozilo přeřazení na horší pozici. Na test detektoru lži totiž nelze ze zákona nikoho nutit. „Všichni z ekonomického odboru musí podepsat dokumenty o dobrovolném vyšetření na polygrafu,“ řekl zdroj s poukazem na to, že někteří agenti výzvu neuposlechli. Operativcům byla také zabavena a zkontrolována nahrávací zařízení.

K TÉMATU:

Z nahrávky vyplývá, že Lang na poradě označil jako viníka úniku Janouškových odposlechů důstojníka Jana Petržílka. Kdyby ale do vyšetřování nezasahoval, neměl by tyto informace k dispozici. Petržílek byl ještě toho dne zatčen společně s Vítem Bártou z Věcí Veřejných, který ho podle tehdejší obžaloby měl k vynášení nabádat. Bárta byl nakonec obviněn i z úplatkářství, soud ho ale letos v lednu zprostil všech obvinění.

Podle některých, včetně například Jeronýma Tejce z ČSSD, je však celá kauza jen snahou očernit Langovo jméno a posloužit tak k jeho odstranění z BIS. O jeho odchodu se totiž už nějakou dobu spekuluje.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.