Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Agenti přípravu útoku na vojenský vlak nevyprovokovali, píše žalobce

Česko

  13:41
PRAHA - Byli mi lidsky příjemní, řekl u výslechu Petr S. o policejních agentech, kteří infiltrovali „teroristickou buňku“, která podle obžaloby plánovala zápalnými lahvemi útočit na vojenský vlak. Podle obhájců skupiny měli kriminalisté obžalované radikalizovat a dotlačit k útoku. Státní zástupce Vladimír Pazourek to ale v obžalobě odmítá. Odposlechy i kamerové záznamy to podle něj prý vyvracejí.

Policejní agenti, kteří měli infiltrovat skupinu anarchistů. foto: asociacealerta.noblogs.orgReprofoto

„Z výpovědi agentů, které jsou konzistentní, jednoznačně vyplývá, že neiniciovali stíhanou trestnou činnost, tedy že ji nevyprovokovali, ale že aktivita byla jednoznačně na straně obviněných,“ píše se v obžalobě, kterou má server Lidovky.cz k dispozici.

Skupinu „prvních českých teroristů“ totiž infiltrovali dva agenti a jejich svědectví i záznamy patří k hlavním důkazům, kterými se bude žalobce u soudu ohánět. Policejní infiltrátoři s Petrem S., údajným vůdcem obžalovaných anarchistů, navázali kontakt v roce 2014 na jedné z veřejných akcí.

Petr S. pak u výslechu tvrdil, že měl oba muže ihned za policejní provokatéry, ale spolupráce s nimi mu prý byla ekonomicky přínosná. Podle anarchistického serveru Alerta měli například pomoci při kopírování letáků. Navíc je Petr S. popsal jako „lidsky příjemné a nechtěl, aby se s agenty dali dohromady mladší a nezkušení členové anarchistické obce,“ píše se v dokumentech.

Agenti se měli s obžalovanými stýkat v „konspiračním bytě“ a být přítomni i u míchání zápalných směsí. „Svědci popsali i ukrytí zápalných lahví. Obsah svědecké výpovědi obou agentů je plně potvrzován i výstupy (audio a obrazovými) z provedeného sledování obviněných, kde jsou jednoznačně zdokumentovány role jednotlivých obviněných osob, jejich aktivita a motivy,“ popisuje obžaloba.

Vojenský vlak - ilustrační foto.

Žalobce se zabýval i tím, zdali agenti nevyprovokovali anarchisty k trestné činnosti. Právě tohle je nejčastější argument obhajoby a obžalovaní tvrdí, že na ně policisté vyvíjeli tlak, aby je do akce dotlačili.

Co je policejní provokace?

Za policejní provokaci se považuje „aktivní činnost policie, která směřuje k podněcování určité osoby ke spáchání trestného činu s cílem získat usvědčující důkazy a vyvolat její trestní stíhání,“ píše Pazourek.

Policejní agenti ale podle žalobce nastoupili do děje, který už nějakým způsobem probíhal, aniž by k němu dali nějaký impuls. „Pouze reagovali na nabídku obviněných, aby se trestné činnosti zúčastnili. Jejich iniciativa tak směřovala pouze k zmaření trestného činu, případně k zabránění jeho následků a k zajištění potřebných důkazů,“ píše se na konci dokumentu.

Kritika agentů

Podle některých zdrojů serveru Lidovky.cz se agenti nechovali vždy zcela profesionálně. Setkání v „konspiračním“ bytě prý třeba navštívili v policejní obuvi, čehož si měl Petr S. prý všimnout. Anarchistická komunita navíc pár měsíců po zásahu odhalila identitu agentů na serveru Alerta.

„Agenti se ukazovali na různých veřejných i neveřejných akcích, aby mezi lidmi ve hnutí vzbudili pocit, že k němu patří. Moc se jim to nedařilo a ačkoliv chyběly důkazy, někteří anarchisté je považovali za podezřelé osoby a spolupráci s nimi se spíše vyhýbali,“ napsal web Alerta.

Server zdokumentoval také několik akcí, na nichž se agenti měli objevit. Třeba prý lepili plakáty na káznici jako solidaritu s vězněnými anarchisty či drželi transparent s nápisem: „Když dojdou slova, boj je jedná cesta. Solidarita s Klinikou“.

Agenti prý také členům anarchistického hnutí pomáhali materiálně. Jak popsal u výslechu Petr S., pomáhali s tiskem i komunikací. „Někdo potřeboval přístup na internet nebo telefonovat, agenti mu to zajistili. Bylo-li potřeba odvézt někam větší náklad nebo více lidí, agenti poskytli své dvě dodávky a uhradili palivo,“ uvádí k tomu server Alerta.

„Čeští teroristé“

Síť revolučních buněk

Jde o volné seskupení radikálních sympatizantů, k níž se může každý připojit. Skupina se hlásila k různým útokům už v minulosti. Šlo o zapálená policejní auta, mýtné brány či dveře obchodu s kamerovými systémy.

Útok na vlak se měl odehrát pod záštitou militantní skupiny Síť revolučních buněk.

Kolem „prvních českých teroristů“ byla řada tajemství. Kriminalisté ani státní zastupitelství oficiálně k případu nesdělovalo téměř nic. „Bez komentáře,“ tvrdil skoro rok vytrvale státní zástupce Vladimír Pazourek. Nakonec bylo obžalováno pět lidí. Údajný vůdce Petr S., Martin I. a Alexandra S. jsou obviněni z přípravy teroristického útoku na vojenský vlak. Další dvě ženy Katarina Z. a Radka P. za to, že přípravu nepřekazily a neudaly ostatní na policii. Údajným „teroristům“ může nyní hrozit výjimečný trest až 20 let za mřížemi.

Chuchelský železniční tunel - pohled od Branického mostu. Tam se měl útok na vlak podle žalobce odehrát.

Policie navíc Petra S., Martina I. i Katarinu Z. (nepřekažení teroristického útoku) viní také z násilí vůči úřední osobě. Trojice měla připravit zápalné lahve, které měly být použity jako zbraně při bránění squattu Cibulka.

Zásah policie je od začátku terčem kritiky. Advokáti obžalovaných tvrdí, že se policejní agenti snažili skupinu k útoku dotlačit a vyvíjeli víc iniciativy, než by policisté měli. Zásah odsoudila také anarchistická komunita a některé známé osobnosti. Mezi nimi byl například bývalý premiér Petr Pithart. Levicoví aktivisté považují „operaci Fénix“ za policejní komplot.

PSALI JSME TAKÉ:

Útok na ministra Stropnického

Zátah proti extrémistům ̈

Z čeho extrémisty policie viní?

Detaily případu

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...