Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Agentura OECD prý lže o ropě

Česko

LONDÝN/PAŘÍŽ Mezinárodní energetická agentura (IEA) úmyslně tvrdí, že je na světě více ropy než ve skutečnosti. Uvedl to britský deník Guardian. Podle informací listu agentura nadhodnocuje pravděpodobnost objevení nových ropných zásob a snižuje na papíře úroveň vyčerpání současných nalezišť. Údajně proto, že nechce „nazlobit“ USA.

Přitom agentura se sídlem v Paříži má sloužit vyspělým zemím dovážejícím ropu sdruženým v Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) jako zdroj hodnověrných informací a statistik týkajících se energetiky. Členem OECD je třicet zemí včetně USA a České republiky.

Dva vysoce postavení zaměstnanci agentury potvrdili Guardianu, že předpovědi zveřejněné 10. listopadu tohoto roku v každoročně vydávané prestižní publikaci World Energy Outlook (Perspektivy světové energetiky), jsou založené na chybných předpokladech. Podle zdrojů Guardianu jsme nyní na „ropném vrcholu“ a těžba ropy bude už jen klesat. Oba úředníci agentury odmítli zveřejnit svá jména.

Informace listu nepřímo potvrzuje jeden z grafů otištěný ve zmiňované publikaci. Ukazuje sice růst produkce na ropných polích až do roku 2030, jenže ten předpokládá hlavně těžbu na nalezištích, „která ještě budou nalezena“, a na těch, která „budou připravena“ k těžbě. Graf zároveň zahrnuje i těžbu plynu na ropných polích.

Richard Jones, bývalý americký diplomat a nyní zástupce šéfa Mezinárodní energetické agentury, všechna obvinění v americké televizi CNN okamžitě popřel.

„Nezdá se mi, že by něco takového bylo v americkém zájmu. Nevidím logické souvislosti takového obvinění,“ prohlásil Jones. Mezinárodní energetická agentura podle něj vážně varuje před vyčerpáním zásob ropy a plynu, ale tato situace nenastane tak brzy, jak si myslí „teoretici ropného vrcholu“.

Více informací na straně 16

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...