Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Agresivní a arogantní, zní ve stížnostech na revizora, který falešně pokutoval

Pražský revizor při kontrole jízdních dokladů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský revizor při kontrole jízdních dokladů | foto: Lidové noviny

PRAHA Revizor Alexandr Petrů je nepravomocně odsouzený za to, že vypsal falešnou pokutu, která poškozeného přivedla až k exekuci. Nyní se ale ukazuje, že to není jediný problém, který má. Serveru Lidovky.cz se ozvala rodina, která s ním kvůli jeho chování vede správní řízení. I pražský dopravní podnik připouští, že se stížnosti na aroganci a agresivitu dotyčného hromadí.

Na jedné straně se v médiích objevují zprávy o napadení revizorů, na druhé straně si na neadekvátní násilí stěžují také cestující. Příběh, který serveru Lidovky.cz vylíčila Vladislava Jirušová, není jednoznačný. Ukazuje však, že se správní orgán přiklání na stranu revizora, přestože mu tak úplně nevěří a navíc kontrolor patří do kategorie "problematický".

Rodina Jirušových z Prahy vyrazila letos v červenci na koupaliště. "Nastoupili jsme všichni do zadní části autobusu 119, ale za řidičem se uvolnila dvě místa, tak jsem si tam šla s dětmi sednout, zatímco manžel zůstal vzadu a držel koloběžky," líčí začátek příběhu Vladislava Jirušová.

Když si chtěl poté její manžel označit lístek, muž, který stál hned vedle, mu v tom zabránil. Představil se jako revizor, avšak na Jirušovo požádání se prý odmítl legitimovat průkazem. Zatímco revizor tvrdí, že jel Jiruš načerno, Jiruš později ve správním řízení vysvětloval, že mu dobíhala platnost jízdenky, proto si chtěl označit novou.

Hodil po mně koloběžky vs. Škrtil mě

Oba muži se dostali do sporu. Zatímco revizor žádal předložení jízdenky, Jiruš chtěl vidět průkaz revizora. Tvrdí, že na něj Petrů mluvil vulgárně a choval se arogantně. Když na další zastávce vystoupili, spor pokračoval. "Revizor ho škrtil tričkem a kroutil mu ruku tak, že později dostal v nemocnici sádru, což potvrzuje i lékařská zpráva," tvrdí Jirušová.

Naopak revizor při podání vysvětlení uvedl: "Muž po mně hodil koloběžky, ale netrefil se. Poté začal utíkat. Zastoupil jsem mu cestu a chytil ho za ruku." Ve vysvětlení dopravního podniku později také zaznělo, že měl Jiruš revizora "několikrát udeřit". Druhý revizor, který byl na místě, přitom vypověděl, že "k žádným úderům, pádu nebo kopancům mezi muži nedošlo".

ČTĚTE TAKÉ:

Navíc při řešení konfliktu revizoři udělili pokutu i Jirušové, přestože ta tvrdí, že ji v autobuse ani venku na zastávce o předložení dokladu nepožádali. Podle ní revizoři jednoduše předpokládali, že když patří k sobě, cestují načerno oba.

Revizorovi nevěříme, ale dáváme mu za pravdu

Rozporů v líčení celého incidentu je hned několik. Jinak události líčí Jirušovi, jinak jsou zaznamenané z pohledu dvojice revizorů, kteří později podávali vysvětlení. Nicméně správní orgán, na který se Jirušovi obrátili, dal za pravdu revizorovi Petrů. A to i přesto, že připustil, že líčení revizora tak úplně nevěří, stejně jako tvrzení Jiruše. 

Falešná pokuta

Server Lidovky.cz přinesl příběh Ondřeje P., který se dostal do exekuce kvůli falešné pokutě. Tu mu vypsal revizor KO 8115, Alexandr Petrů, který se na podzim roku 2008 shodou okolností dostal k jeho osobním údajům, na které poté vypsal pokutu za jízdu načerno. VÍCE ČTĚTE ZDE.

"Výpověď poškozeného hodnotí správní orgán z větší části jako účelovou a nehodnověrnou. (...) Správní orgán se nedomnívá, že zcela v souladu se skutečností vypovídá obviněný (Petrů) a dokonce ani svědek Chodura (druhý revizor). Nepřesnosti ale mohou vyplývat jednak z dlouhé doby, která od incidentu do doby konání ústního jednání uplynula, a jednak také z profesní kolegiality, kterou svědek Chodura ve vztahu k obviněnému Petrů projevuje," stojí v závěrečné zprávě správního orgánu.

Více problematický

Pražský dopravní podnik ale konstatoval, že závěr považuje za "objektivní" a pokud Jirušovi přesto odmítají pokutu zaplatit, měli by se obrátit na soud. Dopravní podnik přitom na dotaz serveru Lidovky.cz připustil, že výtek na revizora Petrů, který je u dopravního podniku už přes šest let, je více.

"Jde o přepravního kontrolora s vysokou pracovní výsledností. Jeho snaha o důsledné dokončování případů podmiňuje i značné množství stížností na jeho pracovní výkon. (...) Stížnosti na tohoto kontrolora se shodují v náznacích arogance a agresivity, což již bylo předmětem výtky ze strany zaměstnavatele. Z tohoto pohledu je kontrolor hodnocen jako více problematický," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Přesný počet stížností podle něj uvést nelze. "Přesto však nebyl vůči němu doposud zaznamenán žádný případ, kdy by bylo jednoznačně ověřeno a potvrzeno zásadní porušení pracovních povinností," dodal Štábl. Důsledky proto dopravní podnik vyvodí až tehdy, pokud se potvrdí verdikt nad Petrů v jiném případu, na který už Lidovky.cz upozornili (viz box).

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...