Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ahmadínežád v Kábulu: Cizí vojáci mír nepřinesou

Česko

KÁBUL Přítomnost mezinárodních vojenských sil v Afghánistánu není řešením, jež by zemi přineslo mír. Prohlásil to včera íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, který přiletěl do Afghánistánu na setkání se svým tamním protějškem Hamídem Karzáím.

Ahmadínežád kritizoval také to, jak velké množství peněz vydávají USA i další země na válku v Afghánistánu. Přitom by podle něj bylo lepší je utratit na zavlažovací systémy a rozvojové projekty.

Oba představitelé se shodli, že jejich země mají bratrské vztahy se stejnými národními zájmy a stejným historickým kulturním spojením. Karzáí ocenil pomoc Íránu při rekonstrukčních projektech, vzdělávání i v energetické oblasti.

Ahmadínežád dorazil do Kábulu těsně před tím, než odtud odletěl americký ministr obrany Robert Gates, který byl na návštěvě v Afghánistánu již od pondělí. Ahmadínežád Spojené státy obvinil z dvojí hry: „Sami stvořili teroristy, a teď tvrdí, že proti nim bojují.“ Navzdory nepřátelským vztahům však Írán i USA mají společný zájem – zabránit extremistickému sunnitskému Talibanu v návratu k moci. Taliban, který vládl v Afghánistánu od roku 1996 až do svého svržení koaličními silami o pět let později, je nepřátelský nejen k Západu, ale i vůči šíitským Íráncům.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!