Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

„Ajťáci“ budou mít na ČVUT vlastní fakultu

Česko

České vysoké učení technické v Praze otevře Fakultu informačních technologií, která by chtěla poskytovat nejkomplexnější vzdělání v oboru IT.

PRAHA Velký zájem o kvalifikované IT odborníky a jejich neustálý nedostatek jsou hlavní důvody vzniku nové Fakulty informačních technologií. Ta bude otevřena na Českém vysokém učení technickém v Praze (ČVUT) od příštího školního roku. Zájemci si budou moci podat přihlášku ke studiu na nové fakultě do konce června.

„Zatím bude fakulta nabízet šest bakalářských oborů. V nejbližších letech plánujeme rozšíření i na magisterský a posléze také doktorandský program,“ vysvětlil Pavel Tvrdík, poradce rektora ČVUT pro informatiku.

Mezi nabízenými bakalářskými obory bude například softwarové inženýrství, teoretická informatika, počítačové inženýrství, obor web a multimédia, informační technologie či informační systémy a management. „Fakulty zaměřené na informační technologie v Česku již existují. Tato naše fakulta bude ale první, která bude nabízet komplexní vzdělání v tomto oboru,“ dodal Tvrdík.

V prvním roce maximálně 500 uchazečů Vedení ČVUT doufá, že nová fakulta přiláká ke studiu také víc žen. V současné době jich na celé škole studují jen dvě procenta. „Je škoda, že nevyužíváme polovinu lidského potencionálu, který Česká republika má,“ řekl rektor ČVUT Václav Havlíček.

Podle jeho slov je o kvalitní odborníky v tomto oboru stále větší zájem. Ze škol odchází ročně zhruba tři tisíce nových inženýrů informační technologie, zaměstnat by se jich však dalo až dvojnásobek. „Dnes je již IT průmysl srovnatelný s automobilovým průmyslem. Absolventi fakulty najdou uplatnění například jako vývojáři, analytici, programátoři nebo webdesignéři,“ upřesnil Havlíček.

Protože fakulta začne fungovat již v příštím školním roce, počítá vedení školy, že zájem o ni zatím nebude tak velký jako v dalších letech. Vprvním roce proto bude přijato na novou fakultu maximálně 500 uchazečů. V dalších letech by jich mohlo být až šest set padesát.

A jaké jsou požadavky? Přijati budou zájemci, kteří budou mít na střední škole průměr známek z matematiky přinejhorším 1,3. Bez dalších podmínek budou přijati i úspěšní řešitelé matematických, fyzikálních a výpočetních olympiád.

Autor: