Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Akademici chtějí po Jandákovi omluvu

Česko

  17:23
PRAHA - Akademický senát Univerzity Karlovy žádá po ministrovi kultury Vítězslavu Jandákovi, aby se veřejně omluvil historikovi umění Mojmíru Horynovi.

Ministr kultury Vítězslav Jandák foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Požadavek se týká Jandákových výroků v únorové televizní debatě, během níž ministr Horynu, svého spoluřečníka, odvolal spolu s celou vědeckou radou ministra kultury pro památkovou péči.

"K nepsaným povinnostem akademické obce UK patří zastat se svých členů, je-li neprávem zpochybňována jejich odborná a morální způsobilost. K takovému neoprávněnému a nespravedlivému osočení došlo 5. února ve vysílání pořadu ČT 1 Otázky Václava Moravce," uvedl tiskový mluvčí UK Václav Hájek.

Vyjádření ministerstva kultury se dnes ČTK nepodařilo získat; zatím  pravděpodobně nemá tuto žádost k dispozici.

Akademický senát se shodl na tom, že Jandák "účelovým a nepřiměřeným způsobem reagoval na kritiku personální politiky a koncepce památkové péče" vyslovenou Horynou, který je prorektorem univerzity a ředitelem Ústavu pro dějiny umění a jenž je mezinárodně uznávanou autoritou ve svém oboru. Byl také předsedou odvolané vědecké rady pro památkovou péči.

"Zpochybnil přitom jeho vysokou odbornou a morální úroveň, kterou Horyna již mnohokrát
osvědčil při záchraně národního kulturního dědictví," uvedli akademici. Akademický senát s podporou vedení UK, včetně jejího rektora Václava Hampla žádá Jandáka, aby své jednání akademické obci UK vysvětlil a Horynovi se veřejně omluvil. Senát se tak připojil k názoru studentů, kteří se za Horynu postavili hned několik dní po televizní debatě.

Ministr kultury svůj poradní orgán, vědeckou radu pro památkovou péči, odvolal oficiálně 6. února. Den předem ale oznámil v televizi, že radu odvolává. Jako důvod uvedl to, že rada zaslala dopis kulturním výborům obou komor parlamentu, ve kterém se vyjádřila k jeho krokům v oblasti památkové péče.

Podle tehdejšího vyjádření Horyny si rada připadala zbytečná, neboť ministr její členy během svého dosavadního působení ve funkci ani nekontaktoval. Členové rady chtěli podle něj sami rezignovat. 

Jandák také v pořadu uvedl, že Horyna se podílel na pochybných výběrových řízeních při rekonstrukci Senátu. "U těch jsem vůbec nebyl, byl jsem v grémiu odborníků, kteří připravovali koncepci rekonstrukce, ale do ekonomických věcí jsem nikdy nezasahoval," řekl Horyna.

To je podle něj z ministrovy strany vážné obvinění a zvažuje i právní kroky.   Nová vědecká rada měla být podle prohlášení ministerstva jmenována přibližně do měsíce od odvolání té předchozí, zatím se tak nestalo.
Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat