Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Akademici diskutovali s ministrem o nemocnici

Česko

OLOMOUC Většina členů správní rady Univerzity Palackého a akademiků není v příkrém rozporu s názory ministerstva zdravotnictví na budoucnost univerzitních nemocnic. Alespoň s těmi, které jim včera přiblížil ministr Tomáš Julínek. Vysvětloval například kompetence a vlastnický podíl státu v univerzitních nemocnicích.

„Nelíbí se nám ale zřizování funkcí akademických ředitelů, aniž by měli vymezeny kompetence,“ konstatoval děkan lékařské fakulty Zdeněk Kolář. Podle něho zastávají stejné stanovisko i představitelé ostatních lékařských fakult. Mezi další požadavky patří i možnost mít rozhodující vliv na výběr přednosty kliniky nebo ústavu kvůli jeho vědecké a pedagogické práci.

Zatímco na univerzitě se diskutuje, Fakultní nemocnice Olomouc i přes pozastavený právní a ekonomický audit dál sčítá svůj majetek. Soupis měl původně sloužit jako podklad pro vytvoření akciové společnosti. Nemocnice by se v budoucnu mohla zbavit i některých budov. Ředitel nemocnice Radomír Maráček vyjmenoval mezi nadbytečnými objekty budovu stomatologické chirurgie, která leží mimo areál nemocnice v centru města, II. internu, jež se má proměnit ve vědecké centrum lékařské fakulty, a budovu kožní kliniky. O tu má zájem nově vznikající fakulta zdravotních věd.

Přeměna fakultních nemocnic by měla podle Julínka pokračovat bez ohledu na slib premiéra Topolánka v Poslanecké sněmovně. „Cíl univerzitních nemocnic trvá, budeme jen hledat jinou cestu,“ zopakoval včera ministr přímo v nemocnici. Nijak se nezajímal o chystanou úterní stávku, kterou označil za zbytečnou. Přitom většina personálu nemocnice přestane v úterý na tři hodiny pracovat právě kvůli nesouhlasu s jeho reformami.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!