Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Akademickou prémii získala dvojice vědců

Česko

PRAHA Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR a Karel Ulbrich z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR převzali dnes v pražské vile Lanna Akademickou prémii. Finanční podpora, kterou předseda akademie Václav Pačes udělil letos podruhé, má pomoci významným badatelům v jejich další práci.

Praemium Academiae se uděluje na dobu šesti let v maximální výši pět milionů korun ročně. Výzkumníci by díky ní měli získat podmínky, které jim umožní věnovat se plně jejich vědecké práci.

Jungwirth je autorem mnoha prací v mezinárodních časopisech a knižních publikacích. Nejvýznamnějším počinem, na němž se podílel, je objev spinového Hallova jevu a vysvětlení jeho mikroskopické podstaty.

Ulbrich je průkopníkem v oblasti vývoje syntetických polymerních nosičů biologicky aktivních látek a jejich využití při přípravě léčiv.

„Je to skutečně mimořádný nástroj na podporu vědy, protože neurčuje, jak a na co mohou být prostředky vynaloženy. Já jsem se přímo s takovým nástrojem nesetkal ani v České republice, ani nikde v zahraničí,“ řekl Jungwirth, V Evropě podle Jungwirtha převládá systém, kdy vědci tři roky dopředu musí naplánovat přesné cíle výzkumu. „To je ve vědě velmi obtížné, protože když víte, co budete dělat za tři roky, tak už to většinou z vědeckého hlediska není zajímavé,“ dodal.

Autor:

Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?
Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?

Podravka NATUR využívá pouze čerstvé a kvalitní suroviny, bez umělých přísad, konzervantů nebo barviv. Vyzkoušely jsme kombinaci zeleniny, koření a...