24. března 2017 13:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Akademik na Hradě? Miliardář Dědek přemýšlí o podpoře Drahoše

Zakladatel a majitel Jablotronu Dalibor Dědek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatel a majitel Jablotronu Dalibor Dědek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

PRAHA Miliardář a spolumajitel Jablotronu Dalibor Dědek uvažuje o finanční podpoře Jiřího Drahoše. Dnes již bývalý předseda Akademie věd by mohl do čtrnácti dnů oznámit, zda se bude ucházet o funkci prezidenta republiky. Drahoše by v jeho cestě na Hrad mohl podpořit také známý astronom Jiří Grygar.

„Z kandidátů, kteří se zatím rýsují, se mi jeví jako nejserióznější. Už jsem s ním o podpoře jednal. Pokud se domluvíme, podpořil bych jeho kampaň i finančně,” řekl pro MF DNES Dědek.

Dalibor Dědek se svým majetkem v hodnotě 4,9 miliard korun řadí podle časopisu Forbes mezi šedesát nejbohatších Čechů, za rok 2016 obsadil celkem 37. pozici v žebříčku.

Dědkova podpora by mohla Drahošovi značně pomoci. Na rozdíl od Michala Horáčka, který avizoval, že na kampaň dá padesát milionů, Drahoš přiznává, že žádné miliony připravené nemá.

Kandidovat nechce ani pod hlavičkou některé z politických stran, spolehnout se tedy bude muset především na podporu veřejnosti.

„Znám pana profesora jako svého nejvyššího šéfa v posledních osmi letech, ale také jako váženého člena Učené společnosti ČR. Za tu dobu vytáhl z bryndy Akademii věd a projevil rozhodnost a dobrý úsudek v krizových situacích,” řekl pro deník Grygar.

Dalibor Dědek

Dědek byl až do loňského roku jediným majitelem společnosti Jablotron Group, která vyrábí a vyvíjí elektronické zabezpečovací a signalizační systémy. Má také vlastní bezpečnostní službu. Čtyřicet procent svých akcií prodal svému dlouholetému spolupracovníkovi Miroslavu Jarolímovi. Podle informací prodal Dědek část svého podílu na splátky. Jablotron vznikl v roce 1990, kdy se postupně z malé společnosti rozrostl na holding. Skupina v loňském roce dosáhla obratu 2,6 miliardy korun. V současné době je součástí holdingu také nadace. V loňském roce se také díky Dědkově investici otevřel domov pro seniory.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz