Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Akce jančíkovců? Vyhazov starosty řeší i Schwarzenberg

Česko

  13:42
PRAHA - O situaci v Praze 5, kde byl v úterý nečekaně odvolán starosta Radek Klíma (TOP 09), bude dnes jednat regionální předsednictvo TOP 09 i krajské vedení strany. Potvrdil to šéf krajské organizace TOP 09 František Laudát. Klíma byl oficiálně odvolán kvůli nespokojenosti zastupitelů s jeho působením ve vedení městské části.

Zrekonstruovaný byt za osm milionů korun na pražském Smíchově foto: Lidové noviny

Exstarosta ale tvrdí, že byl sesazen, protože odmítl krýt praktiky hraničící s porušením zákona. Podle některých zdrojů ČTK stojí za odvoláním osobní zájmy a ambice lidí spojených s někdejším kontroverzním starostou Prahy 5 Milanem Jančíkem (ODS).

"Jdou tam proti sobě dva tábory, část nebo celé vedení topky versus část klubu. Chci si nechat vše vysvětlit, zatím nevím, na čí straně je pravda," řekl dnes ČTK Laudát, který chce konzultovat situaci pátého pražského obvodu i s předsedou strany Karlem Schwarzenbergem. "Je to velká městská část a navíc je to první pád našeho starosty v Praze," dodal.

ČTĚTE VÍCE:

Koalici v Praze 5 tvoří TOP 09, Věci veřejné a ČSSD. Podle Laudáta by mohl hrozit odchod TOP 09 do opozice. "Nevím, jestli koaliční partneři necuknou a my nepůjdeme do opozice," uvedl Laudát. Partneři ve vedení radnice ale zatím stojí za stávající koaliční smlouvou. Vedením Prahy 5 byl dočasně pověřen místostarosta Miroslav Zelený (TOP 09).

V tajné volbě hlasovalo v úterý o odvolání starosty i několik lidí z jeho politické strany. "Byl to regulérní puč," řekla dnes ČTK předsedkyně regionální organizace TOP 09 Eva Vorlíčková s tím, že důvody odvolání jsou "zástupné a lživé". Podle opozičního zastupitele Lukáše Herolda (ODS) byla důvodem odvolání "dlouhodobá nefunkčnost úřadu a nekomunikativnost starosty". Hlavním argumentem proti Klímovi bylo i to, že úřad nemá několik měsíců tajemníka. "Zastupující tajemník úřad normálně řídil," namítá ale Vorlíčková.

Klíma udělal v úřadu několik reorganizací a snažil se zbavit lidí spojených s Jančíkem (ODS), kterého v minulosti několikrát stíhala protikorupční policie. Ve svém úterním vyjádření Klíma uvedl, že byl odvolán proto, že odmítl krýt praktiky hraničící s porušením zákona, například privatizace půdních prostor, které byly za nejasných okolností přiděleny současným majitelům.

Autoři: ,

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...