Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Akce v Duchcově se zvrhla, dav mířící k Romům zastavili těžkooděnci

Česko

  16:39aktualizováno  19:37
DUCHCOV - Duchcovské náměstí Republiky bylo zaplněno téměř z poloviny. Na akci, na níž chtěli organizátoři řešit situaci ve městě po útoku Romů na manželský pár, přišly stovky lidí. Podle reportéra LN šlo především o místní mladé lidi. Organizátoři akci po půlhodině ukončili, což se davu nelíbilo a vypravil se k ulici, kde bydlí Romové.

Roztržka mezi demonstranty a policisty foto: MAFRA - Karel Pešek

Organizátorům akce se dění vymklo z rukou. Po oficiálním ukončení se většina davu vypravila k ulici Bratří Čapků, kde žijí Romové a odkud pocházejí i útočníci, kteří 18. května napadli manželský pár.

"Jdeme na ně," zaznívaly výkřiky z davu, který nezastavil ani napadený muž. "To jsem já, koho napadli," křičel na odcházející lidi. "Haló, vraťte se, akorát to pokazíte a odneseme to my."

Policie přehradila cestu, na místě byl i antikonfliktní tým. Těžkooděnci uzavřeli oblast kolem ulice Bratří Čapků a dav zastavili.

Organizátoři během akce prohlásili, že situaci je třeba řešit, ale že "nechtějí házet všechny Romy do jednoho pytle". V podobném duchu mluvila i duchcovská starostka Jitka Bártová. Části lidí, kteří na náměstí Republiky přišli, se nelíbil rychlý konec akce. "Jdeme na ně," znělo z davu.

ON-LINE REPORTÁŽ ČTĚTE ZDE:

Už odpoledne se v duchcovské ulici bratří Čapků, odkud pocházejí obvinění, srocovali Romové. Podle reportéra LN jich bylo kolem šedesáti. "Jestli přijdou sem, tak se jim postavíme," řekl jeden z nich. V autech měli připravené hevery. Místní neonacisté si podle nich okolí prohlíželi z projíždějícího automobilu. "My ale s útočníky nemáme nic společného," řekl reportérovi LN jeden z Romů.

Na akci se objevil i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. "Ten problém tu je, ale není takový, jak se z toho dělá. Není tu takové napětí jako bylo ve šluknovském výběžku," řekl LN Foldyna na začátku akce.

Policie prověřuje únik videa i internetové diskuse

Policie prověřuje události následující po napadení v Duchcově na Teplicku. Zajímá se o únik videa z městské kamery, chování městského strážníka i internetové diskuse. Řekl to teplický policejní mluvčí Daniel Vítek. Z útoku na manželský pár v noci 18. května už obvinila pět lidí ve věku od 16 do 44 let.

"Policie všechna vlákna diskuse sleduje. Zatím ale nebylo nic vyhodnoceno jako trestný čin," uvedl mluvčí. Pořadatelé demonstrace se sice od extrémistů distancovali, jeden z nich, Jindřich Svoboda, ale na sociální síti Facebook psal o vyvraždění "černých".

Reportérovi LN na místě Svoboda přiznal, že je členem Dělnické strany sociální spravedlnosti. Tato radikální strana akci vyjádřila podporu.

Začali jsme křičet a on křičel na nás, vypověděl Rom

Podle serveru Romea.cz, který na rasistické komentáře na internetu upozornil, je neonacistickým aktivistou i druhý pořadatel Jan Dufek. "V minulosti byl odsouzen za hajlování, nedovolené ozbrojování a zneužívání sociálních dávek," uvedl server.

Podle duchcovské městské policie bylo v době napadení manželského páru na ulici asi 30 Romů. "Z důvodu, že někteří na tuto dvojici pokřikovali nadávky a výhrůžky, hlídka napadenou ženu a jejího manžela z důvodu zajištění jejich bezpečnosti, pro neustálé pokusy verbálního napadání, usadila do služebního vozidla městské policie," uvedli strážníci na svém webu.

"Vraceli jsme se z oslavy, šli jsme domů. Křičeli jsme na sebe po ulici a potkali jsme ten pár, toho muže a tu ženu. Pak jsme začali křičet i na toho muže a ten křičel na nás. Je pravda, že ten muž nás nenapadl, že z místa odcházel, a že na něj on (jeho šestnáctiletý bratranec, jehož policie také obvinila) zaútočil," popsal u policejního výslechu, z něhož cituje deník MF DNES, jeden z obviněných, devatenáctiletý Martin D.

Pokud jsem jim nadával, tak jsem narážel na to, že jsou bílí

"Přiznávám, že jsem napadl i tu ženu. Když ležela na zemi, tak jsem se přes ní rozeběhl a šlápl jsem jí na bok. Myslel jsem, že je to ten muž, byl jsem opilý," řekl.

Přiznal také, že napadeným manželům nadával i ve chvíli, kdy je lékaři ošetřovali. "Pokud jsem jim nadával, že jsou gadžovské mrd..., tak jsem narážel na to, že jsou bílí," vypověděl Rom.

Jednoho městského policistu už ale incident stál místo. Přestože viděl celou událost na kameře, nezasáhl a čekal až na příjezd hlídky. Policie prověřuje i jeho chování a únik videa z městského kamerového systému. "Jsem přesvědčená, že to neuniklo skrze nikoho z města ani městské policie," řekla starostka Duchcova Jitka Bártová.

Autoři: , ,