Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Akce v justici: obvinění z korupce i vydírání jsou soudce, žalobce a advokát

Česko

  11:03aktualizováno  11:15
PRAHA - Zátah v české justici dostává konkrétnější obrysy. Obvinění z korupce si vyslechli soudce, žalobce, advokát a advokátní koncipient. Policie je obvinila z nepřímého úplatkářství, přijetí úplatku, vydírání, podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Vše pod dohledem vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové.

Soudce Ondřej Havlín před kárným senátem. foto: Lidové noviny

"Mohu potvrdit, že ve čtvrtek s mým předchozím souhlasem zadrželi příslušníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu celkem 7 osob. Z toho šest bylo obviněno z trestných činů nepřímého úplatkářství, přijímání úplatku, vydírání, podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby," potvrdila serveru Lidovky.cz Lenka Bradáčová.

Mezi obviněnými je i soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřej Havlín. Kromě lidí z justice jsou obviněni i další dva lidé. Pět je vyšetřováno na svobodě, na jednoho byl podán návrh na vzetí do vazby.

Kdo je Ondřej Havlín

Soudce obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřej Havlín.

V minulosti působil jako velvyslanec v Bulharsku, po několika stížnostech Sofie ho ale tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan odvolal. Bulhaři si stěžovali, že například při oficiální recepci urážel jejich zemi nebo že na hranicích přejel nohu celníkovi. Českým občanům pak přes média vzkázal, aby se zemi vyhýbali kvůli loupežným přepadením.

Bez problémů se neobešlo ani Havlínovo angažmá v čele chorvatského velvyslanectví, kde loboval za zájmy ostravské soukromé cestovní kanceláře Kovotour plus.

Že šlo o dlouho připravovanou akci Bradáčová potvrdila. " Prověřování probíhá od podzimu minulého roku," řekla serveru Lidovky.cz.    

Konkrétní jména však prozradit nechtěla. "Jedná se o soudce, státního zástupce, advokáta a jednoho advokátního koncipienta a dvě osoby jsou mimo právnická povolání," řekla Bradáčová. 

Podle informací serveru Lidovky.cz by však měl být vazebně stíhán právě soudce Havlín. Více čtěte ZDE. "Všechna obvinění souvisí s pravomocí soudce a státního zástupce," doplnila vrchní státní zástupkyně.

První informace jsou již známé také o obviněném státním zástupci. Bradáčová serveru Lidovky.cz napsala, že se nejedná o člena Unie státních zástupců.

Kdy přijde Havlín o talár? Ministr Blažek to neví

Logickým krokem ministra spravedlnosti Pavla Blažka nyní bude zproštění Havlína výkonu funkce soudce. Na dotaz, zda tak ministr již učinil, přišla kladná odpověď. "Ano, už je vyhotoven návrh na zahájení příslušného řízení," napsal serveru Lidovky.cz Blažek. 

VYJÁDŘENÍ OBVODNÍHO SOUDU PRO PRAHU 2:

Již v pátek vydal obvodní soud k případu své tiskové prohlášení.

"Vedení Obvodního soudu pro Prahu 2 spolupracuje s orgány činnými v přípravném řízení trestním v souvislosti s trestním řízením, které je vedeno proti soudci zdejšího soudu JUDr. Ondřejovi Havlínovi. Policejním orgánům je poskytována maximální pomoc a součinnost za účelem zajištění důkazního materiálu.

Vzhledem k tomu, že věc je ve stádiu přípravného řízení, vedení Obvodního soudu pro Prahu 2 odkazuje zájemce o další informace z řad médií na orgány v přípravném řízení činné."

Kdy bude Havlín skutečně zbaven funkce však ministr neví. "To se nedá úplně přesně určit. Já mu ten návrh musím někam doručit a nyní ani nevím kam," řekl Blažek.

Na otázku serveru Lidovky.cz zda tedy neví, zda je Havlín zadržený nebo na svobodě odpověděl ministr vyhýbavě. "Podívejte se já tu informaci mám, ale to není veřejná věc. Musím mu návrh doručit a on má právo se k tomu vyjádřit. Posléze se vydává správní rozhodnutí, proti kterému ještě může podat rozklad. Nedá se tedy říci jednoznačně, kdy to bude. Stejný postup bude následovat i proti státnímu zástupci," upřesnil Blažek.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS)

Zeman ještě návrh nepodal

Konkrétní nechtěli být ani na Nejvyšším státním zastupitelství "V tomto okamžiku vám žádná jména nemohu potvrdit," řekla serveru Lidovky.cz tisková mluvčí zastupitelství Helena Markusová. "My se ke jménům zatím vyjadřovat nebudeme. To připadá v úvahu teprve až dostane pan Zeman dostane celou věc na stůl. Nyní nemá veškeré detaily, takže až poté se rozhodne, jak bude dále postupovat," shrnula Markusová. 

HAVLÍN A HARANGOZZA:

O Havlínovi se loni hovořilo kvůli jeho snaze ovlivňovat v rozhodování kolegyni na soudu. V té souvislosti bezdůvodně nahlížel do spisu, který se týkal Jana Harangozzy (někdejší majitel Vysoké školy Karla Engliše) obviněného z řízení v opilosti, a měnil v něm údaje.

Na Havlína kvůli tomu tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal kárnou žalobu a soudce nakonec odešel od Nejvyššího správního soudu v Brně potrestán snížením platu po dobu šesti měsíců o deset procent. 

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...