Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Psychopati se projevili, dílo Ztohoven je ale v pořádku, míní kurátor

Jaroslav Anděl, kurátor výstavy Kartografie naděje v DOXu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Anděl, kurátor výstavy Kartografie naděje v DOXu | foto: WikimediaLidovky.cz

PRAHA Poprask, který vyvolalo provokativní dílo skupiny Ztohoven, zapadá do myšlenky celé výstavy, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Jaroslav Anděl, kurátor galerie DOX. Média podle něj jdou po senzaci a s tímto očekáváním také umělci kalkulovali, když instalaci tvořili.

Když vám svůj projekt Ztohoven poprvé představili, nebyl jste v rozpacích? Neměl jste obavy, že to může dopadnout špatně?
Proč by to mělo dopadnout špatně? Je to určité zrcadlo, které se tu nastavuje politické a sociální realitě. Na druhé straně my nechceme porušovat zákon. Ale podle právních posudků je to zcela legitimní, protože telefonní číslo podle zákona není součástí údajů, které spadají pod ochranu osobních údajů.

Policie vás tedy kvůli tomu nijak nepopotahuje?
Policie zde byla, protože zřejmě dostala pověření z vyšších míst. Prověřili si tu, o co jde. Ale jak říkám, právní posudek zní zcela jednoznačně.

Je v pořádku, že jsou nyní čísla politiků veřejná?

"Ano, není důvod ten případ kriminalizovat. Politici jistě vlastní ještě několik soukromých čísel, přes které si dohadují kšefty. Tyto čísla jsou jen nějaká legrace na jejich webové stránky."

  • Aleš Fišer, návštěvník výstavy

"Je to už na hranici, třeba z hlediska psychického vydírání, protože někteří lidé jsou hloupí a zneužijí to. Ale na druhou stranu je jejich volba, že jsou veřejně činní, a tak by měli být na toto připraveni."

  • Ivana Šrámková, návštěvnice výstavy

Ani sami politici se vám zatím neozvali?
Ještě nevolali. Ale pořádáme v rámci projektu i bohatý program akcí pro veřejnost - promítání, diskuse, dílny a podobně - a doufáme, že do diskuzí dostaneme i některé z politiků, aby měli možnost se k tomu vyjádřit.

Co říkáte na výhrůžné smsky, které chodí politikům?
S tím samozřejmě nesouhlasíme. Ale lidi tohoto typu si vždycky najdou příležitost. V každé společnosti je asi jedno procento psychopatů. A tak ti anonymové dělají, co dělají. Bohužel demokratická společnost na to nemá naprosto dokonalou odpověď či nástroj. Ale je lepší žít v demokracii než v totalitě.

Nicméně vy zdůrazňujete, že dílo skupiny Ztohoven je nutné vnímat v kontextu celé výstavy Kartografie naděje. Jak byste ji tedy krátce představil?
Ano, to je velmi důležité. Výstava je věnována čtyřem tématům - příběhům - které se dějí kolem nás. Příběhy změn, krize, protestů a pak jsou tu představy, jak by se situace společnosti, která není dobrá, dala zlepšit. My tomu říkáme sociální imaginace (její součástí je dílo skupiny Ztohoven). Jedním z poselství výstavy je, že velké problémy spolu vzájemně souvisí a je třeba se na ně dívat komplexně a musíme najít společný velký příběh, který v této chvíli postrádáme. Prezentujeme tu vlastně určité pokusy takový příběh najít. To je obecný rámec této výstavy, jejíž součástí je celá řada specifických témat a problémů.

Nicméně zdá se, že nejsledovanější zůstane instalace skupiny Ztohoven...
Je to příznačné, není to vůbec překvapující a možná v tom je z části i ten problém. Je to ilustrace toho plošného, účelového, jednostranného vnímání - jít po nějaké senzaci. Skupina Ztohovena s tím už z části kalkuluje, jak se chovají média i část společnosti, a už to zapracovává do svých aktivit.

Nelitujete tedy, že jste zde jejich dílo umístili?
Ne, to ne. My se domníváme, že když si tu výstavu projdete, tak vidíte, že organicky zapadá. Hned vedle je třeba skupina The Yes Men, skupina dvou Američanů, kteří klasici toho žánru, do kterého spadá i skupina Ztohoven.

Proč skupina Ztohoven telefonní čísla zveřejnila?

Umělecká skupina Ztohoven vytvořila jako součást nové výstavy v galerii DOX velkou tabuli, na které jsou napsána telefonní čísla všech poslanců a také prezidenta Václava Klause. U díla je připevněný mobilní telefon, ze kterého mohou návštěvníci expozice rovnou zaslat SMS, komu se jim zlíbí.

Podle názorů právníků je zveřejnění telefonních čísel v pořádku. Číslo nepatří mezi soukromé údaje, které chrání zákon. Některým poslancům však nyní chodí výhrůžné SMS, za které mohou být odesílatelé potrestáni. Trestní oznámení však zatím nepadlo.

K TÉMATU:

Text, ve kterém skupina Ztohoven vysvětluje, proč čísla politiků zveřejnila.

Text, ve kterém skupina Ztohoven vysvětluje, proč čísla politiků zveřejnila.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!