Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Akcie v USA i Evropě rostou

Česko

NEW YORK, LONDÝN, PRAHA V pondělí začala na newyorské burze výsledková sezona za 2. čtvrtletí. Již tradičně ji odstartovala společnost Alcoa, největší americký producent hliníku.

Akcie společnosti mírně rostly už o víkendu. Po zveřejnění tržeb za minulé tři měsíce však jejich hodnota vyskočila o 4 procenta. Alcoa očekává, že se poptávka po kovech zvedne v automobilovém průmyslu o 3 až 8 procent, a u výrobců nákladních aut dokonce až o 17 procent. Společnost oznámila celkový zisk v hodnotě 136 milionů dolarů, což představuje proti prvnímu čtvrtletí dvaadvacetiprocentní růst.

Dalšími firmami v pořadí, které vyhlásí výsledky, bude výrobce počítačových čipů Intel Corporation a fastfoodový gigant Yum Brands, který vlastní například řetězce KFC nebo Pizza Hut. Už včera se ale obchodovalo v optimistické náladě a akcie Intelu se zhodnotily o 1,9 procentního bodu.

I ostatní společnosti kotované na newyorské burze hlásí vyšší zisky než v předchozím čtvrtletí. Například železniční dopravce CSX oznámil šestatřicetiprocentní nárůst příjmů. Na druhou stranu se tolik nedařilo burzám v Asii. Akciové trhy s sebou stáhlo zejména prohlášení Číny, že posílí svoje opatření proti spekulativním investicím do nemovitostí. Společnost Poly Real Estate kvůli tomu odepsala 4,3 procenta ze svojí hodnoty a index MSCI, spojující asijské burzy, poklesl o 0,3 procenta na hodnotu 115,76 bodu. Kvůli problémům čínské burzy začali investoři nakupovat japonskou měnu jen, což také poškodilo automobilku Nissan, jež ztratila 1,5 procenta.

Růst na evropských burzách „Čile se obchoduje i v Evropě a akcie zde zaznamenaly největší nárůst za poslední rok,“ uvedl Jan Michelfeit, analytik Commerzbank. Index Stoxx Europe 600 včera posílil o 1,7 procenta.

Automobilka BMW, vlastnící i značky Rolls-Royce a Mini, prohlásila, že očekává nárůst tržeb. Trhy zareagovaly 7,7procentním nárůstem jejích akcií.

Také těžařská firma BP včera zhodnotila. Společnosti se povedlo nasadit na poškozený vrt v Mexickém zálivu nový zvon a prý také uvažuje o prodeji svých aktiv v hodnotě 12 miliard dolarů. Obě zprávy finančníci ocenili a akcie firmy včera na londýnské burze poskočily o 3,7 procenta. Firma tedy opět posiluje a její hodnota je nyní již jen asi o třetinu nižší, než byla v době, kdy došlo k ropné katastrofě.

PX index posiluje Index PX pražské burzy vyskočil o 1,8 procenta na hodnotu 1169 bodů, což je třítýdenní maximum. Růst nejvíce táhnou akcie skupiny Erste Group Bank, které přidaly 4,9 procenta a nyní se obchodují za 760 korun. Dále se například dařilo Komerční bance, zhodnotila o 2,3 procenta.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...