Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Akt Polanského a jeho ženy prodán za 11 tisíc dolarů

Česko

NEW YORK Fotografický akt filmového režiséra Romana Polanského a jeho manželky Sharon Tateové, pořízený krátce před jejím brutálním zavražděním, se prodal v pondělní dražbě aukční síně Christie’s za 11 250 dolarů (přibližně 194 tisíc korun).

Zájem o snímek nepochybně podnítilo nedávné zatčení slavného režiséra kvůli sexuálnímu deliktu z roku 1977. Očekávaná cena se podle agentury Reuters pohybovala mezi 8 tisíci a 12 tisíci dolary.

Autorem zmíněného aktu je britský fotograf David Baliey, který pár vyfotil v roce 1969. O několik měsíců později byla herečka Tateová, tehdy těhotná, společně se čtyřmi dalšími lidmi zavražděna následovníky známého masového vraha Charlese Mansona. V roce 1988 mohla snímek vidět veřejnost na putovní výstavě.

Velký portrét (84,4 cm krát 83,8 cm) na bromostříbrném papíře zobrazuje dvojici od pasu nahoru. Manželé se objímají a hledí přímo do objektivu.

„Bailey znal Polanského velmi dobře, i proto, že sám měl ambice stát se režisérem. V roce 1966 také skutečně natočil třicetiminutový krátký film, který se ovšem promítá jen zřídka,“ podotkl Philippe Garner z aukční síně Christie’s.

Šestasedmdesátiletý Polanski je v současnosti v domácím vězení na své horské chatě ve švýcarském zimním středisku Gstaad, kde čeká na rozhodnutí, zda ho Bern vydá americké justici. V USA režisérovi hrozí až dvouleté vězení za sex s třináctiletou dívkou. Podle Garnera soudní případ režiséra, který je držitelem Oscara za film Pianista a je autorem dalších světoznámých snímků jako je například Rosemary má děťátko, Čínská čtvrť nebo Hořký měsíc, do jisté míry přitáhl pozornost kupců k fotografii.

„Domnívám se, že tyto zprávy přiměly lidi více přemýšlet o něm a o jeho příběhu a snad i věnovat tomuto snímku více pozornosti, než by tomu bylo za normálních okolností,“ řekl.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...