Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Aktér karlovarské losovačky promluvil o spiknutí. Hraje o nižší trest

Česko

  7:00
V rozsáhlé kauze cinknutých výběrových řízení na jihu Čech figuruje muž, jenž stál už za proslulou karlovarskou losovačkou. V aktuálním případu, v němž policisté na závěr loňského roku obvinili patnáct lidí, má výjimečné postavení - je takzvaným spolupracujícím obviněným.

Karlovarská losovačka foto: Reprofoto

Tu videonahrávku nejspíš znáte z televize nebo internetu. Muž v sále karlovarské radnice nesnesitelně dlouho šátrá v losovacím hrnci až nakonec vytáhne vítěze miliardové zakázky na stavbu městské multifunkční haly. Na první pohled podezřelé losování organizoval Jiří Pilský a jeho firma Stormen.

Jak nyní ověřil server Lidovky.cz ze dvou zdrojů obeznámených s postupem vyšetřování, v jihočeské kauze zmanipulovaných losovaček opět figuruje Pilského jméno.

Patří k patnáctičlenné skupině obviněných, které detektivové protikorupční jednotky pozatýkali na začátku prosince. Jakkoliv je na soupisu stíhaných, jeho pozice se poněkud vymyká.

Hned druhý den po zatčení, konkrétně 4. prosince, poskytl vyšetřovatelům obsáhlou výpověď. Mimo jiné kriminalistům prozradil, že "90 procent všech zužovacích řízení v Česku bylo připraveno tak, aby vyhrála předem vybraná společnost".

Dostane nižší trest?

Pilský si svým podrobným popisem manipulací vysloužil postavení takzvaného spolupracujícího obviněného, což mu u soudu dává šanci na nižší trest. "Já se o tom bavit nebudu," reagoval v pondělí na otázky serveru Lidovky.cz Pilský a spěšně zavěsil telefon.

Podle zjištění serveru Lidovky.cz je středobodem případu podnikatel Tomáš Kraus ze společnosti Tercier, která se živí administrací veřejných zakázek. Kraus a spol. podle policie zmanipuloval celkem 11 zakázek. Mezi nejvýznamnější patří například zakázka na modernizaci silnic v Jihočeském kraji za více než půl miliardy nebo na rekonstrukci budovy na Kladně za téměř 140 milionů. Škoda činí podle policie 33 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Losování prováděli na noteboocích se specializovaným programem. "Notebooky bylo možno nepozorovaně přepnout do zmanipulovaného módu. Následně pak měly být 'náhodně' vylosovány jen ty podnikatelské subjekty, jejichž identifikační čísla předem zadala obsluhující osoba do losovacího zařízení.

Další významnou funkcí losovacího programu mělo být automatické odstranění veškerých dat po skončení losování," uvedl už dříve mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Nejen notebooky, ale i odposlechy

Jako hlavní důkaz proti obviněným mají sloužit čtyři losovací zařízení, které se policistům podařilo zabavit v různých fázích použití. Mají tedy detailně zmapované, jak manipulace technicky probíhala. Podle nejnovějších informací serveru Lidovky.cz vyšetřovací tým sledoval obviněné delší dobu a má k dispozici i telefonní odposlechy hlavních aktérů kauzy.

Jak policisté už v minulých týdnech informovali, podvod se podnikatelům podařilo dotáhnout do konce ve třech případech, škodu kriminalisté spočítali na 33 milionů korun. Popsané skutky policisté kvalifikovali jako trestné činy sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů Evropské unie a dotační podvody, a to dílem dokonaných a dílem ve stádiu pokusu.

Kdo je v kauze také obviněn

- Jiří Pilský, jednatel společnosti Stormen. (Více ZDE)

- Slánská podnikatelka Ivana Salačová, jež figuruje i v kauze Rath. (Více ZDE)

- Petr Pohl, jediný akcionář stavební firmy Pohl, jež byla rovněž spjata s aférou Rath. (Více ZDE)

- Tomáš Kraus, jednatele firmy Tercier, která se specializuje na organizování výběrových řízení. (Více ZDE)

- Jihočeský stavbař Ondřej Vitha spojovaný s kmotrem z Hluboké Pavlem Dlouhým (ODS). (Více ZDE)

- Devět dosud neidentifikovaných podnikatelů a administrátorů tendrů.

Autoři: ,