23. srpna 2019 13:04, aktualizováno  14:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Aktivisté blokovali vchod do budovy ministerstva. Požadovali snižování emisí z fosilních paliv

Hnutí navrhuje zřídit orgány, které by navrhovaly opatření ke snížení emisí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hnutí navrhuje zřídit orgány, které by navrhovaly opatření ke snížení emisí... | foto: ČTK

Praha Členové hnutí Extinction Rebellion v pátek zhruba dvě hodiny blokovali vchod do ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na Staroměstském náměstí. Aktivisté požadovali, aby stát začal neprodleně snižovat emise z fosilních paliv a v roce 2025 dosáhl uhlíkové neutrality, tedy stavu, kdy je množství vyprodukovaných a zlikvidovaných emisí v rovnováze.

MMR je členem vládou zřízené uhelné komise, která se bude zabývat útlumem těžby uhlí i strukturou výroby energií.

Čtveřice aktivistů s transparentem „Rebelie pro život“ zablokovala svými těly vstup do budovy ministerstva přibližně v 11:50. Protest podle zpravodaje ČTK provázely drobné slovní roztržky se zaměstnanci úřadu, kteří museli z budovy vycházet postranním vchodem do Pařížské ulice. Jednoho z protestujících odvedla policie poté, co posprejoval vstupní dveře. Zbylí účastníci blokádu ministerstva ukončili krátce po 13:30.

Hnutí navrhuje zřídit orgány, které by navrhovaly opatření ke snížení emisí...
Protest provázejí také drobné slovní roztržky se zaměstnanci úřadu, kteří musí...

Aktivisté vyzývají vládu k tomu, aby začala jednat a adekvátně podpořila úspory energie a rozvoj obnovitelných zdrojů. „Není nutné zcela přestat spalovat fosilní paliva. Musíme však dosáhnout uhlíkové neutrality, což předpokládá snížení celkových emisí o cca 75 procent, aby příroda začala zvládat likvidovat větší množství skleníkových plynů, než my sami vytváříme,“ uvedlo hnutí Extinction Rebellion v tiskové zprávě.

Hnutí navrhuje zřídit orgány, které by navrhovaly opatření ke snížení emisí skleníkových plynů a na rozsáhlé krajinné úpravy. Podle představ aktivistů by mělo jít o demokratická shromáždění se zastoupením všech skupin občanů. „Tato shromáždění nezasažená politickými vlivy mají lepší možnost získat širokou podporu pro přijetí nepopulárních, ale potřebných dlouhodobých řešeních,“ uvedlo hnutí.

Významným zdrojem emisí z fosilních paliv jsou v Česku uhelné elektrárny. Útlumem těžby této suroviny i strukturou výroby energií se podle červencové rozhodnutí vlády bude zabývat zvláštní komise. Orgán, který se poprvé sejde v pondělí, bude mít 19 členů z ministerstev, státních úřadů i průmyslových, odborových či ekologických organizací. Zásadní výstupy by komise mohla předložit podle dřívějšího vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) koncem příštího roku.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA VZV

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 22 000 - 23 000 Kč