Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česko

,Apelujeme na ministerstvo životního prostředí.’ Aktivisté budou okupovat rypadlo ve Vršanech další noc

Aktivisté protestují proti tomu, aby ČEZ případně prodal elektrárnu Počerady společnosti Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. foto: ČTK

Most - Skupina aktivistů, která v úterý ráno obsadila rypadlo v hnědouhelném lomu ve Vršanech na Mostecku, objekt stále neopouští. Aktivisté chtějí na rypadle strávit další noc. V prohlášení dne vyzvali ministerstvo životního prostředí, aby zamítlo výjimku z emisních limitů pro elektrárnu Chvaletice. Rovněž protestují proti případnému prodeji elektrárny Počerady, kterou vlastní ČEZ, skupině Sev.en Energy.
  20:24

Na místě je policie. Na její opakované výzvy, aby objekt opustili, aktivisté nereagují, řekla ve středu ČTK mluvčí policie Ústeckého kraje Jana Slámová. „Zatím stroj neopustili,“ uvedla.

„Budeme tu nocovat i dneska,“ řekla ČTK jedna z aktivistek. Podle příspěvku na twitteru má skupina na místě i vařič a dostatečné zásoby jídla a pití. „Apelujeme na ministerstvo životního prostředí, které má v nejbližší době rozhodnout o udělení či neudělení výjimky pro elektrárnu Chvaletice, aby rozhodnutí krajského úřadu zrušilo. Elektrárny jako jsou Chvaletice musíme začít zavírat,“ vzkázali aktivisté z rypadla.

Slézt podle svých slov neplánují. Jak uvedli již v úterý ráno, budou na místě tak dlouho, než skončí doba uhelná. „Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět. Za klimatickou spravedlnost budeme bojovat až do konce,“ uvedli aktivisté v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Podle textu jde o skupinu lidí, kteří nechtějí pasivně přihlížet tomu, „jak hrstka jedinců bezostyšně vykořisťuje naši planetu, ohrožuje budoucnost lidstva a jeho celkovou existenci, a to jen pro svůj zisk“.

Aktivisté se podle policie dopustili protiprávního jednání. „Obsadili majetek, který jim nepatří,“ uvedla policejní mluvčí.

Aktivisté setrvávají na rypadle lomu Vršany na Mostecku. Protestují proti prodeji elektrárny Počerady

Protest se neodehrává v místech, kde se těží uhlí. Bagr, který aktivisté obsadili, těží skrývku na slatinské výsypce, těžbu uhlí tak protest zásadně neohrozil. Protestující obsadili kolesové rypadlo K800. Stroj o hmotnosti 1400 tun je vysoký 31 metrů a 75 metrů dlouhý. Společnost Sev.en Energy, které lom patří, nahlásila událost báňskému úřadu i policii a spolupracuje s nimi. Ve středu večer na rypadle obnovila i dodávky elektřiny.

Aktivisté rypadlo obsadili už 29. října. Protest se neodehrává v místech, kde...
Skupina osmi aktivistů protestuje na rypadle Lomu Vršany na Mostecku.

Aktivisté proti těžbě uhlí v lomech už několikrát protestovali. Loni 30. června se 16 lidí připoutalo na vrcholu rypadla v lomu Bílina. Od té doby stála těžba, Severočeské doly obnovily provoz po 12 hodinách. Rypadlo lidé opustili po 15 hodinách. Mezitím několik set aktivistů z evropských zemí pochodovalo podél hrany lomu. Uprostřed pochodu několik desítek lidí opustilo legálně vymezenou trasu a vtrhlo do povrchového dolu, policisté je postupně zajistili. Aktivisté pak čelili podezření z přestupku.

ČEZ plánuje do roku 2040 odstavit většinu uhelných elektráren. Počerady prodá Tykačovi

Elektrárna Počerady je mezi Louny a Mostem a svým instalovaným výkonem pět x 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná z dnešní skupiny Sev.en Energy s ČEZ smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let a součástí byly i dvě opce na prodej elektrárny. První opci mohl ČEZ na základě smlouvy využít v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem. O druhé opci na prodej k roku 2024 musí ČEZ rozhodnout do konce letošního roku.

Do skupiny Sev.en Energy nyní patří hnědouhelná elektrárna Chvaletice, kterou dříve ČEZ také vlastnil. Žádosti elektrárny o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku vyhověl v létě Pardubický kraj. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Elektrárna uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun.

Autor: