Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aktivisté Greenpeace vylezli na střechu vlády, kvůli elektrárně Prunéřov

Česko

  14:08aktualizováno  15:28
PRAHA - Ekologičtí aktivisté z organizace Greenpeace vylezli dnes před 14:00 na střechu Strakovy akademie, kde v té době zasedala vláda. Protestovali tak proti způsobu, jakým chce se souhlasem úřadů polostátní ČEZ rekonstruovat elektrárnu Prunéřov II. Na prosklenou střechu tiskového centra vyvěsili transparent "Vítejte v ČEZké republice".

Tři ekologičtí aktivisté z Greenpeace vylezli 3. května před 14:00 na střechu pražské Strakovy akademie, kde zasedá vláda. Protestují proti způsobu, jakým chce polostátní ČEZ rekonstruovat elektrárnu Prunéřov II foto: ČTK

K cestě na střechu použili automobil s plošinou, stejně jako loni v říjnu. "Měli jsme zapůjčenou vysokozdvižnou plošinu spřátelené firmy z Teplic, které působí ČEZ potíže" řekl serveru Lidovky.cz Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace, který společně s dalšími dvěma aktivisty zhruba půl hodiny protestoval přímo na střeše úřadu.

Premiér Jan Fischer a ministři Eduard Janota, Jakub Šebesta a Martin Pecina, kterým lidé z Greenpeace v době tiskové konference po zasedání kabinetu protestovali nad hlavami, si jich nevšímali.

Policisté v maskách pak transparent strhli, předtím proběhli novinářům nad hlavami. Podle šéfa Úřadu vlády Jana Nováka se policie snažila s aktivisty vyjednávat už v momentě, kdy na střechu lezli. Členové Greenpeace ale výzvy policistů odmítli.

Aktivisté také vedle české vlajky na střeše Strakovy akademie chtěli umístit vlajku s logem elektrárenského gigantu, policie ale před tím zasáhla.

Ministři a premiér Jan Fischer (uprostřed) 3. května na tiskové konferenci vlády. Nad nimi ekologičtí aktivisté, kteří vylezli na střechu Strakovy akademie

"Podcenili jsme obranu Úřadu vlády, je to moje vina. Bude zřejmě nezbytné zastavovat dopravu," řekl ministr vnitra Martin Pecina novinářům.

Loni v říjnu aktivisté Greenpeace takto protestovali v souvislosti s úvahami o prolomení limitů těžby. Kvůli incidentu úřad vlády zostřil pravidla pro ostrahu budovy. Dnes se ale Greenpeace dostali nahoru zase, tentokrát kvůli Prunéřovu. Aktivisté míní, že premiér Jan Fischer a nová ministryně životního prostředí Rut Bízková jsou k záměrům firmy ČEZ příliš vstřícní.

Skluz od ledna

"Fischerovo angažmá v celé cause přesáhlo meze jeho působnosti kompetencí a svědčí o jeho úmyslu ČEZu v případě Prunéřova pomoci," uvedl v tiskovém prohlášení Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace.

"Pokud je to k Prunéřovu, ministryně rozhodla, to rozhodnutí jí přísluší," komentoval akci Fischer s tím, že taková rozhodnutí se vždy někomu nelíbí, někomu ano. Konstatoval, že investice do Prunéřova je vřele vítaná.

Zdůraznil, že bylo čistě na ministerstvu, jak rozhodne. "Já jsem jenom rád, že rozhodlo, protože tam máme skluz od ledna," uvedl.

Autoři: , ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat