Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
5. července 2019 12:41, aktualizováno  17:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Aktivisté zablokovali vjezd do chvaletické elektrárny. Stát podle nich místo ochrany klimatu jde na ruku uhlobaronům

Ekologičtí aktivisté demonstrovali před elektrárnou Chvaletice na Pardubicku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekologičtí aktivisté demonstrovali před elektrárnou Chvaletice na Pardubicku... | foto: ČTK

Řečany nad Labem (Pardubicko) Několik desítek ekologických aktivistů, kteří protestují proti prodloužení provozu chvaletické elektrárny, zablokovalo v pátek odpoledne hlavní vjezd do elektrárny. Další se utábořili u vedlejšího vjezdu. Okupace potrvá minimálně do sobotního rána, možná déle, řekl Jan Polášek z iniciativy Občané za konec doby uhelné.

Demonstrace začala krátce po 10:00 u železniční zastávky Řečany nad Labem. Průvod několika set lidí pak zamířil kolem elektrárny na zadní parkoviště, kde následovaly proslovy účastníků a účastnic protestů. Po cestě zpátky část lidí začala okupovat prostor před hlavní bránou. Aktivisté mají na sobě bílé overaly, někteří roušky, s sebou pak spací pytle a karimatky. U brány umístili konstrukci, na které ve vaku visí jedna z aktivistek.

Podle mluvčí iniciativy Občané za konec doby uhelné Mariky Volfové je to pokojný protest proti prodloužení funkce elektrárny. Jak dlouho potrvá, neupřesnila. Na aktivisty dohlíží policie, která je vyzvala, aby umožnili vjezd případným vozidlům integrovaného záchranného systému i komukoliv jinému do elektrárny. Podle mluvčí policie Markéty Janovské aktivisté informace dostali, víc policie dělat nebude.

Aktivisté mají na sobě bílé overaly, někteří roušky, s sebou pak spací pytle a...
„Ničíme klima ve dne v noci“. Jde o parafrázi na nedaleký reklamní slogan...

Aktivisté vyvěsili na sloupy transparent s logem Severní energetické a s nápisem „Ničíme klima ve dne v noci“. Je je parafrází na nedaleký reklamní slogan společnosti „Elektřina ve dne v noci“.

Mluvčí holdingu Gabriela Sáričková řekla, že elektrárna prochází modernizací za několik miliard, nedávno odvrátila v části středních Čech black out, takže nerozumí tomu, proč aktivisté protestují. Že něco podniknou, společnost předpokládala. Blokáda nijak neomezuje provoz, řekla mluvčí novinářům.

Protesty mají upozornit na to, že stát selhává při řešení klimatické krize. „Místo ochrany klimatu a našeho zdraví jde na ruku uhlobaronům,“ míní aktivisté. Příkladem podle nich může být právě pondělní rozhodnutí krajského úřadu, který udělil vedení elektrárny výjimku z evropských limitů znečištění, aby mohli elektrárnu provozovat dále.

Policie sleduje demonstraci kvůli možným přestupkům aktivistů. Od čtvrtka do neděle je nad elektrárnou vyhlášená bezletová zóna. Nad elektrárnou létají dva policejní vrtulníky. Policie vyzvala účastníky v českém, anglickém a německém jazyce, aby nevstupovali za plot, který ohraničuje elektrárnu, jinak se dopustí správního deliktu. Elektrárnu uvnitř střeží policejní těžkooděnci.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Od roku 2013 ji vlastní Severní energetická (Sev.en). Elektrárna nedávno dostala od kraje výjimku na limity oxidů rtuti a oxidů dusíku, které začnou platit od srpna 2021. Rozhodnutí není pravomocné. Hnutí Greenpeace se odvolá k ministerstvu životního prostředí. Chvaletickou elektrárnu berou aktivisté jako precedens, protože řada elektráren nesplňuje nové emisní limity.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...