Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Aktivisté setrvávají na rypadle lomu Vršany na Mostecku. Protestují proti prodeji elektrárny Počerady

Aktivisté rypadlo obsadili už 29. října. Protest se neodehrává v místech, kde se těží uhlí. foto: ČTK

MOST - Odpůrci těžby uhlí pokračují třetím dnem v protestu na velkorypadle v lomu ve Vršanech u Mostu. Jedna z aktivistek ČTK řekla, že mají za sebou mrazivou noc, všech osm lidí je v pořádku. Rypadlo obsadili v úterý ráno na protest proti zvažovanému prodeji elektrárny Počerady firmě Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Policie po dohodě s těžařem dnes přistavila k rypadlu plošinu, aby mohli lidé slézt, pokud budou chtít.
  7:48aktualizováno  31. října 9:45

Aktivisté z hnutí Against Coal vedle zastavení těžby uhlí žádají po ministerstvu životního prostředí, aby zamítlo výjimku z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice, která stejně jako lom Sev.en Energy patří.

„V noci mrzlo, probudili jsme se s jinovatkou na spacácích a se zmrzlou vodou, ale nálada je dobrá. Máme teplý čaj, všichni jsme v pořádku,“ řekla aktivistka. „Ještě nějakou dobu tu budeme. Dneska je poslední den, dokdy má ministerstvo životního prostřední potvrdit nebo zamítnout výjimku z emisních limitů pro elektrárnu Chvaletice,“ uvedla. „Doufáme, že výjimku zamítne, pak uvidíme, co se bude dít dál,“ řekla.

Aktivisté protestují proti tomu, aby ČEZ případně prodal elektrárnu Počerady...
Skupina osmi aktivistů protestuje na rypadle Lomu Vršany na Mostecku.

Policie je na místě po celou dobu protestu, přítomen je policejní vyjednavač. „Přistavili jsme na místo hydraulickou plošinu, aby mohli lidé bez potíží slézt. Přistaven je také minibus a k dispozici zdravotnická pomoc,“ řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

V létě Pardubický kraj vyhověl žádosti elektrárny Chvaletice o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Elektrárna uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun. Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979.

Bagr, který aktivisté obsadili, těží skrývku na slatinské výsypce, těžbu uhlí tak zásadně neohrozili. Protestující obsadili kolesové rypadlo K800. Stroj o hmotnosti 1400 tun je vysoký 31 metrů a 75 metrů dlouhý. Společnost Sev.en Energy nahlásila událost báňskému úřadu a spolupracuje s policií, která na místě dohlíží. „Hlavně si přejeme, aby se nikomu z nich nic nestalo,“ uvedla mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Aktivisté navzdory mrazu odmítají rypadlo opustit a protest ukončit. „Z rypadla odejdeme, až skončí doba uhelná. Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět. Za klimatickou spravedlnost budeme bojovat až do konce,“ uvedli v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Podle textu jde o skupinu lidí, kteří nechtějí pasivně přihlížet tomu, „jak hrstka jedinců bezostyšně vykořisťuje naši planetu, ohrožuje budoucnost lidstva a jeho celkovou existenci, a to jen pro svůj zisk“.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...

Mohlo by vás zajímat