Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spacáky nestačí. Aktivisté v Praze vyzvali k otevření hotelů a hostelů pro bezdomovce

Česko

  12:33
Praha - K otevření hotelů a hostelů v českých městech lidem bez domova, kteří by v nich mohli přečkat mrazivé dny, v pondělí dopoledne před pražským magistrátem vyzvali aktivisté ze skupiny RFK, organizace Food not bombs a Socialistická solidarita. Na happeningu s názvem Spacáky nestačí, otevřete hotely se sešlo pár desítek osob včetně lidí bez domova.
Bezdomovec. (Ilustrační foto)

Bezdomovec. (Ilustrační foto) foto: Lidové noviny

„Cílem bylo v první řadě apelovat na město, aby urychleně otevřelo další kapacity v hlavním městě, protože mrazy, které nyní nastaly, mohou být pro spoustu lidí na ulici smrtelné. Také chceme motivovat i města, která na rozdíl od Prahy zatím žádné kroky nepodnikla,“ řekla mluvčí akce Layla Bartheldi.

Pořadatelé happeningu na Mariánském náměstí před budovou magistrátu postavili několik stanů. Podle Bartheldi měly ukazovat, v jakých podmínkách jsou nyní lidé nuceni žít.

Podle prohlášení, které organizátoři zveřejnili na facebooku, otevření humanitárních hostelů nejen chrání lidi bez domova před nákazou a mrazem, ale lepší životní podmínky vedou také k jejich fyzickému a psychickému zotavení. Pro podnikatele může být podle aktivistů pronájem hotelu nyní vítanou finanční pomocí. Bartheldi přitom připustila, že otevření humanitárních hotelů je jen přechodné řešení. „Ukončování bezdomovectví by se mělo stát politickým cílem, který by měl být prioritou,“ uvedla.

Podle organizátorů happeningu v této zimní sezoně v pražských ulicích zemřelo asi deset lidí. Zimní opatření, která podniká Praha prostřednictvím Centra sociálních služeb Praha (CSSP) ve spolupráci s neziskovými organizacemi, jako jsou Naděje, Armáda spásy nebo Arcidiecézní charita, podle nich nejsou dostatečná. „V době pandemie a krutých mrazů je jediným dostatečným řešením nabídka celodenního teplého a bezpečného ubytování,“ uvedli.

V noclehárnách, azylových domech a na lodi Hermes je v zimních měsících zhruba 500 postelí, kde mohou lidé bez přístřeší přespat. Dalších 200 lidí je ubytováno v humanitárních hostelech, které Praha pronajala loni na jaře v souvislosti s epidemií covidu-19. 

Kvůli mrazům a plnící se kapacitě se v pondělí 8. února posílil provoz nocleháren a pro noční využítí se otevřela i některá denní centra, uvedl Martin Šimáček, ředitel CSSP, které je hlavním koordinátorem zimních služeb v hlavním městě. Kvůli plnícím se kapacitám a panujícím mrazům se minulý týden otevřela i nově zřízená noclehárna s kapacitou 78 lůžek v Holešovicích.

Podle mluvčího CSSP Jiřího Wolfa nyní žije na ulici v Praze zhruba 4000 osob. Podle něj se noclehu v sociálních zařízeních dostane jen části z nich. Mnozí o službu ani nemají zájem. „Velká část lidí bez domova do těchto zařízení nechce. Mají vybudované svoje přístřešky, svoje stany, které nechtějí opustit. Právě jim je nyní v mrazech nejvíce potřeba pomoci,“ uvedl.

Do Česka nyní podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu proudí arktický vzduch ze severu. V Praze - Kbelích dnes naměřili kolem 06:00 minus 18,3 stupně. Podle předpovědi ČHMÚ bude dnes přes den mezi minus čtyřmi stupni a nulou.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat