Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aktivisté vnikli do lomu Bílina a připoutali se k rypadlu. Policie zadržela 234 lidí

Česko

  14:04aktualizováno  22:17
MOSTECKO - Několik set aktivistů z různých evropských zemí v sobotu u povrchového hnědouhelného dolu Bílina na Mostecku protestovalo proti těžbě uhlí. Hned ráno se šestnáct z nich připoutalo na vrcholu rypadla v lomu Bílina. Od té doby stála těžba, Severočeské doly obnovily provoz po 12 hodinách v 17:00. Policie zajistila 234 aktivistů a odvezla je z dolu.

Zásah policie u lom Bílina. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Rypadlo lidé opustili zhruba po patnácti hodinách ve 20:00. Policie je odvezla na služebnu. Řekla to policejní mluvčí Jana Slámová. Na dole už by tak neměl být nikdo z protestujících.

Aktivisté z hnutí Limity jsme my prohlašují, že zamýšlejí zastavit těžbu uhlí, kterou považují za škodlivou v souvislosti se změnou klimatu. Na pochod podél dolu Bílina se v sobotu vydalo zhruba 500 lidí sledovaných desítkami těžkooděnců, policistů na koních i čtyřkolkách a pod dohledem policejního vrtulníku.

Vymezenou trasu opustilo zhruba v polovině pochodu náhle několik desítek aktivistů, kteří se snažili vniknout do lomu. Některé zadržela policie hned, některé později vyvedla z dolu. Ostatní účastníci dorazili po vymezené trase k obci Braňany, kde pochod skončil. Zajištěné osoby policie odpoledne odvážela na služebny.

Před služebnou cizinecké policie v Ústí nad Labem krátce po 17:00 propustili jednoho ze zadržených. „Stěžoval si na přístup policie,“ řekla Veronika Dombrovská za aktivisty, kteří na místo přijeli čekat na propouštěné.

Provoz v dole stál 12 hodin. „Naše ostraha prošla stroje a zařízení, nenašli jsem žádné poškození a provoz jsme obnovili s tím, že neustále máme nějaké aktivisty na prvním skrývkovém rypadle. Stroj je obklíčen policií a čeká se na to, až slezou dolů,“ řekl mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.

Aktivisté vylezli ráno 30. června na vrchol rypadla v lomu Bílina na Mostecku....
Důl Bílina z portfolia společnosti Severočeské doly.

„To běžnému provozu nebrání,“ dodal. V provoze bylo podle něj zhruba 150 lidí, kteří nemohli vykonávat svoji práci, čímž vznikla škoda. Uhlí se dnes netěžilo, protože stroje mají pravidelnou odstávku. Účastníci pochodu, kteří opustili jeho vymezenou trasu, jsou podle policejního mluvčího Daniela Vítka podezřelí z přestupku proti hornímu zákonu a neuposlechnutí výzvy policie.

30.června 2018 v 13:25, příspěvek archivován: 30.června 2018 v 13:31

Aktuální počet osob omezených na svobodě je 234, nemusí se však jednat o konečné číslo. Zajištění jsou postupně preváženi na policejní služebny, kde s nimi budou provedeny nezbytné úkony.

Účastníci pochodu, kteří opustili jeho vymezenou trasu, jsou podle Vítka podezřelí z přestupku proti hornímu zákonu a neuposlechnutí výzvy policie.

Páty pochod

Klimakemp začal v Louce u Litvínova ve středu. „Od začátku klimakempu je to dnes pátý pochod. Trasa je dohodnutá. Až do dnešního dne vše probíhalo v pořádku,“ řekl mluvčí Severočeských dolů, které budou škody způsobené zejména zastavením těžby teprve vyčíslovat. „Obnovit provoz můžeme až ve chvíli, kdy budeme mít jistotu, že v prostoru se nenachází žádná neoprávněná osoba,“ řekl Kopecký.

Zbytek protestujících se po incidentu zastavil nad lomem Bílina, kde lidé skandovali hesla a rozložili transparenty. Po krátké přestávce došli účastníci na konec trasy u obce Braňany. Odtud se vydali ke kempu do Louky u Litvínova. Žádný z dalších předpokládaných protestů se zatím neuskutečnil. Aktivisté původně ohlašovali, že budou demonstrovat ještě před některou z elektráren.

„Jsme tady kvůli změnám klimatu. Proto jsme tady v regionu, kde se těží uhlí. Proto protestujeme. Používáme občanskou neposlušnost, protože standardní prostředky nestačí,“ řekl už ráno Áron Tkadleček z hnutí Limity jsme my.

Akce je součástí vícedenního tábora odpůrců těžby hnědého uhlí. Cílem klimakempu je podle pořadatelů upozornit na změny klimatu a podpořit způsob života bez ekologických stop. Uhlí vytěžené v Mosteckém uhelném regionu přispívá podle účastníků kempu ke světovým škodám způsobeným změnami klimatu. Proniknout do lomu Bílina se účastníkům podařilo už loni při prvním ročníku klimakempu. Tedy Severočeské doly musely kvůli protestu na několik hodin zastavit těžbu skrývkových hornin. Škoda ale společnosti nevznikla, protože protest se odehrával na místě, kde byla plánovaná dvoutýdenní odstávka.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...