Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Aktivisté vnikli do lomu Bílina a připoutali se k rypadlu. Policie zadržela 234 lidí

Zásah policie u lom Bílina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásah policie u lom Bílina. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

MOSTECKO Několik set aktivistů z různých evropských zemí v sobotu u povrchového hnědouhelného dolu Bílina na Mostecku protestovalo proti těžbě uhlí. Hned ráno se šestnáct z nich připoutalo na vrcholu rypadla v lomu Bílina. Od té doby stála těžba, Severočeské doly obnovily provoz po 12 hodinách v 17:00. Policie zajistila 234 aktivistů a odvezla je z dolu.

Rypadlo lidé opustili zhruba po patnácti hodinách ve 20:00. Policie je odvezla na služebnu. Řekla to policejní mluvčí Jana Slámová. Na dole už by tak neměl být nikdo z protestujících.

Aktivisté z hnutí Limity jsme my prohlašují, že zamýšlejí zastavit těžbu uhlí, kterou považují za škodlivou v souvislosti se změnou klimatu. Na pochod podél dolu Bílina se v sobotu vydalo zhruba 500 lidí sledovaných desítkami těžkooděnců, policistů na koních i čtyřkolkách a pod dohledem policejního vrtulníku.

Vymezenou trasu opustilo zhruba v polovině pochodu náhle několik desítek aktivistů, kteří se snažili vniknout do lomu. Některé zadržela policie hned, některé později vyvedla z dolu. Ostatní účastníci dorazili po vymezené trase k obci Braňany, kde pochod skončil. Zajištěné osoby policie odpoledne odvážela na služebny.

Před služebnou cizinecké policie v Ústí nad Labem krátce po 17:00 propustili jednoho ze zadržených. „Stěžoval si na přístup policie,“ řekla Veronika Dombrovská za aktivisty, kteří na místo přijeli čekat na propouštěné.

Provoz v dole stál 12 hodin. „Naše ostraha prošla stroje a zařízení, nenašli jsem žádné poškození a provoz jsme obnovili s tím, že neustále máme nějaké aktivisty na prvním skrývkovém rypadle. Stroj je obklíčen policií a čeká se na to, až slezou dolů,“ řekl mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.

Aktivisté vylezli ráno 30. června na vrchol rypadla v lomu Bílina na Mostecku....
Důl Bílina z portfolia společnosti Severočeské doly.

„To běžnému provozu nebrání,“ dodal. V provoze bylo podle něj zhruba 150 lidí, kteří nemohli vykonávat svoji práci, čímž vznikla škoda. Uhlí se dnes netěžilo, protože stroje mají pravidelnou odstávku. Účastníci pochodu, kteří opustili jeho vymezenou trasu, jsou podle policejního mluvčího Daniela Vítka podezřelí z přestupku proti hornímu zákonu a neuposlechnutí výzvy policie.

30.června 2018 v 13:25, příspěvek archivován: 30.června 2018 v 13:31

Aktuální počet osob omezených na svobodě je 234, nemusí se však jednat o konečné číslo. Zajištění jsou postupně preváženi na policejní služebny, kde s nimi budou provedeny nezbytné úkony.

Účastníci pochodu, kteří opustili jeho vymezenou trasu, jsou podle Vítka podezřelí z přestupku proti hornímu zákonu a neuposlechnutí výzvy policie.

Páty pochod

Klimakemp začal v Louce u Litvínova ve středu. „Od začátku klimakempu je to dnes pátý pochod. Trasa je dohodnutá. Až do dnešního dne vše probíhalo v pořádku,“ řekl mluvčí Severočeských dolů, které budou škody způsobené zejména zastavením těžby teprve vyčíslovat. „Obnovit provoz můžeme až ve chvíli, kdy budeme mít jistotu, že v prostoru se nenachází žádná neoprávněná osoba,“ řekl Kopecký.

Zbytek protestujících se po incidentu zastavil nad lomem Bílina, kde lidé skandovali hesla a rozložili transparenty. Po krátké přestávce došli účastníci na konec trasy u obce Braňany. Odtud se vydali ke kempu do Louky u Litvínova. Žádný z dalších předpokládaných protestů se zatím neuskutečnil. Aktivisté původně ohlašovali, že budou demonstrovat ještě před některou z elektráren.

„Jsme tady kvůli změnám klimatu. Proto jsme tady v regionu, kde se těží uhlí. Proto protestujeme. Používáme občanskou neposlušnost, protože standardní prostředky nestačí,“ řekl už ráno Áron Tkadleček z hnutí Limity jsme my.

Akce je součástí vícedenního tábora odpůrců těžby hnědého uhlí. Cílem klimakempu je podle pořadatelů upozornit na změny klimatu a podpořit způsob života bez ekologických stop. Uhlí vytěžené v Mosteckém uhelném regionu přispívá podle účastníků kempu ke světovým škodám způsobeným změnami klimatu. Proniknout do lomu Bílina se účastníkům podařilo už loni při prvním ročníku klimakempu. Tedy Severočeské doly musely kvůli protestu na několik hodin zastavit těžbu skrývkových hornin. Škoda ale společnosti nevznikla, protože protest se odehrával na místě, kde byla plánovaná dvoutýdenní odstávka.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....