Sobota 12. října 2024, svátek má Marcel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Aktivisté vyhráli nad hlídači policistů. Mlčící GIBS se má otevřít

Česko

  6:50
PRAHA - Generální inspekce bezpečnostních sborů je netransparentní, stěžuje si Liga lidských práv. Už od září 2013 bojují aktivisté o to, aby „kontroloři“ policistů o sobě poskytovali více informací. Soud teď dal neziskovce za pravdu. „Nevěřím, že se něco zlepší,“ tvrdí přesto skepticky advokátka Ligy lidských práv Zuzana Candigliota.

Kandidát na post policejního šéfa Ivan Bílek foto:  František Vlček, Lidové noviny

Už roky se marně snaží aktivisté z Ligy lidských práv donutit Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), aby o sobě poskytovala víc informací. V září 2013 požádali díky zákonu o svobodném přístupu k informacím o seznam všech pracovníků a funkcionářů této instituce, o výši jejich platů a odměn za rok 2012 a všechny dosavadní výstupy z šetřených případů v anonymizované podobě.

Odposlechy z války policajtů: dlouhé prsty ministra Chovance

Nyní svitla naděje, že by se tyto informace mohly dostat na veřejnost ven. Městský soud v Praze dal Lize za pravdu a nařídil, aby GIBS svá odmítavá stanoviska přehodnotila a informace poskytla. „Nevěřím, že nám ty informace dají,“ tvrdí přesto advokátka Ligy lidských práv Zuzana Candigliota. „Čekám, že si GIBS naúčtuje vysoký poplatek za práci a vytisknutí informací,“ zdůvodnila své obavy.

Jak hodlá GIBS po rozsudku postupovat, zatím lze jen těžko odhadovat. Inspekce zatvrzele mlčí. „K této problematice nebude GIBS poskytovat žádné komentáře,“ sdělila stručně mluvčí Radka Sandorová. I další otázky redakce zůstaly nezodpovězeny. „Nebudeme to nijak komentovat,“ stála neoblomně za svým.

Liga lidských práv je už delší dobou hlasitým kritikem inspektorů. Neziskovce vadí především neprůhlednost instituce, která má hlídat samotné policisty a vyšetřovat jejich pochybení a případné trestné činy. „Už v minulosti se tam systémově porušoval zákon. Upřímně pochybuji o jejich vůli splnit tu zákonnou povinnost zveřejnit ty informace,“ míní Candigliota.

Ivan Bílek na snímku z roku 2014.

Právnička upozorňuje například na skandál, kdy příslušníkům GIBS byl do telefonu nainstalován sledovací systém či snahu o odstranění inspektora Petra Netušila, který začal vyšetřovat vysoce postaveného olomouckého policistů. V dubnu loňského roku ho však soud osvobodil a nařídil inspekci, aby ho vzala zpět do svých řad.

Liga chce, aby po těchto aférách odstoupil sám ředitel GIBS Ivan Bílek. Petice, kterou kvůli tomu neziskovka založila, ale moc pozornosti nezískala. Podepsalo ji jen něco málo přes 230 lidí.

Chovanec se chystá na GIBS. Prověří, zda nešikanuje policisty

Kritika netransparentnosti inspekce zní z více stran. Zatvrzelost GIBS v neposkytování informací kritizuje například Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti. „Ty informace měli poskytnout už od začátku. GIBS se zachoval jako mnoho jiných subjektů a porušil zákon tím, že odpíral informace,“ tvrdí.

Uzavřenost může inspekci nakonec uškodit. „Je historicky známo, že tyto typy úřadů jsou mimořádně náchylné na zneužití. Takže tam ta veřejná kontrola musí být velmi silná,“ řekl Kužílek. „To, že je GIBS mimořádně netransparentní a podivně fungující organizace, je známá věc a neziskový sektor se tomuto problému věnuje již řadu let,“ dodal.

Utajené odměny? Bez problému

Předseda stálé parlamentní komise pro kontrolu činnosti GIBS Václav Klučka (ČSSD) v přístupu inspekce ke zveřejňování informací problém nevidí. „Pokud GIBS jednal jak jednal, tak k tomu měl jistě své důvody,“ hájí instituci poslanec. „Nevím, jestli je dobré, že se ví, za kolik příslušníci na GIBS pracují a jestli je ta informace pro společnost tak prospěšná,“ zpochybnil snahu neziskovky.

Podle místopředsedkyně komise Jany Lorencové (ANO) není inspekce někdy otevřená ani kontrolnímu orgánu sněmovny. „GIBS určitě není transparentní. Objektivně řečeno ale ani být zcela transparentní nemůže. Úplné informace by měla dostávat přinejmenším parlamentní komise. Když jsem vedení inspekce před rokem poslala řadu otázek, jejichž zodpovězení považuji za zcela zásadní především pro naši činnost, odpovědi byly vágní, nicneříkající,“ stěžuje si poslankyně.

GIBS vznikl v roce 2010, aby dohlédl na dodržování zákona ze strany policistů. Před tím strážce zákona kontrolovala inspekce ministra vnitra. Důvodem vzniku útvaru tak bylo, aby ministr vnitra pod sebou neměl policii a zároveň její kontrolní orgán. 

Liga lidských práv GIBS kritizuje dlouhodobě. V roce 2014 podala například trestní oznámení a zveřejnila analýzu, ve které kritizují netransparentnost instituce. Také upozornila na případy pochybení.

Páteční vyjádření GIBS k článku na serveru Lidovky.cz

1. Rozhodnutí Městského soudu v Praze, na kterém je postavena konstrukce článku, není pravomocné. Jedná se již o třetí soudní rozhodnutí v této záležitosti. K nepravomocným rozhodnutím se Generální inspekce bezpečnostních sborů nevyjadřuje.

2. Generální inspekce bezpečnostních sborů vždy postupuje podle zákonů a právních předpisů. Tak tomu je i v případě podávání informací. Většina informací je zveřejňována na úřední desce organizace v tištěné i v elektronické podobě. Informace o případech týkajících se problematiky mučení a jiného krutého a nelidského zacházení jsou obsaženy ve zprávách 
o činnosti inspekce.

3. Pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů je zřízena Stálá komise Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, jejímž členům je poskytována plná součinnost pro naplnění jejich kontrolní činnosti. Odpovědi na otázky jsou zpracovávány v zákonném rámci a vždy poskytnuty podle příslušných předpisů a kontrolních záměrů.

4. V článku zmíněné „skandály a kauzy“ jsou mediálními výtvory, vytrženými z kontextu a přetvořenými do účelových konstrukcí mající za cíl znevěrohodnit činnost orgánu činného v trestním řízení, jímž je Generální inspekce bezpečnostních sborů ve vztahu ke speciálním subjektům.

Zdroj: gibs.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!