Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aktivisté vylezli na elektrárnu ČEZu. Chtějí novou technologii nebo uzavření

Česko

  8:35
PRUNÉŘOV - Devět lezců Greenpeace podle webu dnes v 06:00 bez obtíží proniklo do areálu elektrárny. Hodlají vystoupit až na vrchol komínu a část z nich na něm chce zůstat do čtvrtka.

Aktivisté hnutí při Greenpeace při svém výstupu v Prunéřově předloni v prosinci. foto: Greenpeace/Ibra Ibrahimovic

"ČEZ bez ohledu na platné právní předpisy, tlak místních obyvatel i požadavky ministerstva životního prostředí trvá na tom, že při obnově Prunéřova použije zastaralou technologii a bude ji provozovat další čtvrtstoletí," uvádí se na stránkách Greenpeace.

Podle severočeského mluvčího ČEZ Oty Schneppa se aktivisté do elektrárny přes plot prostříhali. "Po poslední návštěvě jsme se poučili a celá elektrárna byla obehnána novým přes dva metry vysokým plotem," řekl Schnepp ČTK. Násilné vniknutí do areálu firmy a poškození majetku ČEZ oznámil policii. "Policisté to vědí, byli tady, monitorují situaci a čekají, jak se situace vyvine," uvedl Schnepp. Vedení elektrárny bude další právní kroky zvažovat. "Naší snahou je, aby se nikomu nic nestalo," řekl mluvčí.

Vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský ČTK telefinicky přímo z komínu řekl, že v žádném případě plot areálu nestříhali, ale použili žebříky a přes žiletkový drát položili koberce.

"Naštěstí to máme zdokumentované, nedošlo k žádnému poškození," uvedl.

Aktivisté zatím úplného vrcholu komínu nedosáhli. "Jsme nyní ve výšce 250 metrů na předposlední plošině a zatím se úplně nahoru nechystáme," uvedl Rovenský. Část z devíti lidí hodlá podle něj z komínu sestoupit ještě dnes, část má v plánu zůstat do čtvrtka.

Greenpeace se snaží už dva měsíce společně s Ekologickým právním servisem a místním občanským sdružením Chomutov - Pod pokličkou ČEZ prosadit zvýšení účinnosti prunéřovské elektrárny. "Technologie, kterou chce použít je zastaralá a odpovídá 80. letům a s trochou nadsázky ji lze označit za šrot," uvedl Rovenský.

ČEZ oponuje, že má studii odborníků z ČVUT a posudek znalce Jana Pretela, který potvrdil, že zvolená varianta přestavby Prunéřova je nejlepší možná pro daný záměr. "Je jak ekologická, tak i moderní a bude významným přínosem pro životní prostředí na severu Čech," uvedl Schnepp.

Podle Rovenského je elektrárna zodpovědná za smrt desítek lidí ročně.

"Použití jakékoliv jiné než nejlepší dostupné technologie znamená, že v následujících desetiletích zemřou stovky lidí ve světě jen proto, že ČEZ chce na rekonstrukci elektrárny ušetřit. ČEZ je nejbohatší česká firma.

Pokud nemá na nákup skutečně moderní technologie, měla by záměr na obnovu elektrárny zrušit a v dohledné době ji uzavřít," uvedl na webu Rovenský.

Podobně jako dnes vylezlo 11 aktivistů Greenpeace na komín stejné elektrárny předloni v prosinci. Protestovali tak proti globálnímu znečišťování země skleníkovými plyny, prunéřovská elektrárna vypouští nejvíce kysličníku uhličitého (CO2) v zemi.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat