Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Policie zajistila všech 105 aktivistů, kteří vnikli do lomu Vršany. Zůstaly pouze ženy blokující rypadlo

Aktivisté 5. září 2020 znovu obsadili rypadlo v lomu ve Vršanech u Mostu. Tentokrát jde o čtveřici žen z autonomní skupiny Vzpoura koťátek. Hodlají blokádu rypadla udržet po dobu několika dní. Skrývkové rypadlo na východní straně povrchového dolu obsadily aktivistky ráno. Podle jejich prohlášení akcí vyjadřují odpor mimo jiné vůči environmentální destrukci a mocenským strukturám. Rypadlo je v technologické odstávce, nebylo tedy třeba přerušit těžbu. Aktivistky ze skupiny Vzpoura koťátek se svou dnešní akcí připojují k takzvanému akčnímu víkendu. foto: ČTK

Most - Více než stovka ekologických aktivistů pronikla v sobotu dopoledne do uhelného lomu Vršany. Protestovali tam proti těžbě uhlí. Všech 105 zajistila policie, na místě zůstávají jen čtyři ženy z autonomního seskupení Vzpoura koťátek, které ráno obsadily rypadlo.
  8:08aktualizováno  14:35

Aktivisté chtěli vniknutím do lomu podle svého vyjádření nenásilně protestovat proti těžbě uhlí. Policisté je zadrželi, protože nereagovali na výzvy k opuštění prostoru. „Byli zajištěni pro pravděpodobné neuposlechnutí výzvy úřední osoby, čímž se dopustili přestupku,“ uvedla Slámová. Podle ní ověřují totožnost všech zadržených. „Pokud poskytnou součinnost a prokážou totožnost, nebudou omezeni na svobodě. Předvedeme jen osoby, které odmítnou prokázat totožnost. Na nejbližší služebně provedeme nezbytné úkony k ověření totožnosti,“ dodala.

Aktivisté 5. září 2020 znovu obsadili rypadlo v lomu ve Vršanech u Mostu....
Osm aktivistů a aktivistek Greenpeace 2. září 2020 vylezlo na rypadlo dolu...

Aktivisté se vydali k zakládacímu bagru, který pracuje na rekultivaci lomu. „Až tyto nezodpovědné akce skončí, vyčíslíme způsobené škody,“ uvedla v tiskové zprávě Eva Maříková, mluvčí skupiny Sev.en Energy, která lom vlastní. Protestní akce se podle mluvčí stávají pro mladé aktivisty formou adrenalinové zábavy.

Na rypadle ve Vršanech dál protestují aktivisté proti těžbě uhlí. Zásoby mají ještě na několik dní

Aktivisté vyšli ráno z kempu u obce Okořín, který od čtvrtka organizuje hnutí Limity jsme my. Pochod kolem lomu Vršany byl nahlášený, přes stovku jeho účastníků se pak rozhodlo k „aktu nenásilné občanské neposlušnosti“.

„Vybrali jsme si ho z toho důvodu, že tento důl plánuje ukončit těžbu teprve v roce 2052, což je pro nás extrémně pozdě,“ vysvětlil novinářům mluvčí klimakepmu Pavel Solanský.

Aktivisté požadují co nejrychlejší „konec fosilního byznysu a bezodkladné uzavření nejstarších a nejšpinavějších uhelných elektráren, jako jsou například Počerady a Chvaletice,“ uvedli v sobotní tiskové zprávě krátce po vpádu do lomu. Dále požadují spravedlivou transformaci uhelných regionů a přechod na demokraticky vlastněné obnovitelné zdroje energie.

Aktivisté Greenpeace obsadili rypadlo ve Vršanech. Chtějí konec ‚doby uhelné‘

Už brzy ráno obsadily rypadlo v lomu čtyři aktivistky. Skrývkový stroj byl v chodu. Těžební společnost Sev.en Energy musela zastavit těžbu a škodu bude vymáhat, řekla mluvčí firmy.

Jiných osm protiuhelných aktivistek a aktivistů obsadilo rypadlo v lomu ve středu ráno a opustilo ho v pátek. Šlo o jiné rypadlo, které je v technologické odstávce, nebylo tedy třeba přerušit těžbu.

O budoucnosti těžby uhlí jedná takzvaná uhelná komise, která se naposledy sešla v červnu v areálu elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že do konce letošního roku komise stanoví postup útlumu těžby. Komise se podle jejího člena Jana Rovenského (za Greenpeace) shodla na tom, že hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly být jejich emise skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie.

Autor: