Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aktivistky musely nahé na stanici dělat dřepy. Podle zákona, tvrdí policie

Česko

  7:00
PRAHA - Musely jsme se svléknout a nahé dělat dřepy, kritizovaly aktivistky z Kliniky práci policie. Ta ale podle všeho postupovala podle zákona. Nikdo z postižených navíc zatím nepodal stížnost.

Aktivisté lezou přes plot na zahradu Kliniky. foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Policistka v civilu mě zavedla do vykachličkované místnosti s kanálkem v podlaze a kamerou nad dveřmi. Tam jsem si musela svléknout vše, od gumičky do vlasů po spodní prádlo, vzala mi i tkaničky od bot. Úplně nahá jsem musela rozpažit a před policistkou se několikrát otočit dokola a zády k ní udělat tři dřepy,“ tvrdí aktivistka Jana Němcová, kterou policisté přivedli na stanici poté, co odmítla opustit minulé úterý centrum Klinika. Tam totiž někdo anonymně nahlásil bombu a policie se rozhodla, že dům vyklidí.

Zásah na Klinice. Na služebně jsme musely nahé dělat dřepy, tvrdí aktivistky

Policie se brání, že jednala podle zákona. „Dle vámi popsaného se jedná o bezpečnostní prohlídku, která je při takovýchto situacích běžná. Nejedná se o nic mimořádného,“ řekl serveru Lidovky.cz Tomáš Hulan.

Stejného názoru je i vedoucí katedry policejních činností na policejní akademii Kamil Pavlíček. „Vždy (prohlídka, při níž se musí zadržená osoba svléknout - poz. red.) se udělat nemusí. To je ale na rozhodnutí policie a určité hlídky, která to provádí,“ upozorňuje Pavlíček.

Noční zásah na Klinice.
Aktivisté na Twitteru dokonce tvrdí, že si „bombu policie zřejmě vymyslela“, a...

Podle zákona musí být taková prohlídka provedena osobou stejného pohlaví, která musí z hygienických důvodů použít gumové rukavice. Kamera v místnosti pak slouží v případě stížnosti jako důkaz.

„Tato kamera nemá okamžitý pohledový výstup právě proto, aby nemohly být kontrolované osoby jakkoliv dehonestovány. Záběry takovýchto kamer jsou ukládány na úložiště, které je jednoznačně zajištěno proti jakémukoliv zneužití v souladu se zákonem,“ popsal Hulan.

Kritika bez stížnosti

I když je prohlídka provedena legálně a podle předpisů, může kdokoliv podat stížnost. I přes kritiku aktivistek však policie doteď žádnou nezaznamenala. Celá věc se přitom odehrála už minulé úterý. „Ta osoba si může podat stížnost, třeba že se jí prohlídka nezdá. Nebo si může stěžovat, jak byla provedena,“ míní Pavlíček.

Obyvatelé centra Klinika kritizovali i postup policie během vyklízení objektu. Tvrdí, že těžkooděnci udělali v objektu nepořádek a rozbili některé věci.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat